Francisco de Zurbaran

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Франциско де Зурбаран (Фуенте де Кантос, Бадахоз, 7 ноември 1598 година - Мадрид, 27 август 1664) бил сликар на шпанското златно доба.

Христос на крстот, 1627 (290 х 168 см), Институт за уметност, Чикаго.