Fox Life

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Fox life logo.svg

Fox Life е меѓународна телевизиска мрежа за која што треба да се плати за да се користи, основана од групата Фокс мрежи во 2004 година, која се емитува низ Латинска Америка, Европа (достапна и во HD, почнувајќи од февруари 2012 година, во Италија), Југоисточна Азија и Јапонија (го промени своето име во FOX бс238 во октомври 2011 година). Неговата основна програма вклучува бројни телевизиски серии, ситкоми и филмови, меѓу другите, што вклучува и оригинално програмирање во одредени региони.

Историја[уреди | уреди извор]

Fox Life Италија започна во Италија на 13 мај 2004 година, Португалија на 19 мај 2005 година и во Бугарија на 8 септември 2005 година. За Латинска Америка, тоа започна во јануари 2006 година, кога беше лансирано во Бразил. Каналот има верзии и во други земји ширум Европа. Тој започна во Холандија и Фландрија на 7 септември 2009 година.[1] Fox Life започна во Соединетите држави на 4 ноември 2013 година.[2]

Фламанска верзија[уреди | уреди извор]

Од 22 ноември 2011 година, Fox мораше да го смени програмирањето за Fox Life во Фландрија, поради проблеми со телевизиските права во Белгија. Од тогаш, посебна фламанска верзија се емитуваше во Белгија. Порано ја емитуваше холандската верзија. Давателот на сателитска телевизија во Холандија, CanalDigitaal, исто така мораше да го замени Fox Life со фламанската верзија, бидејќи ја сподели храната „Fox Life“ со белгискиот снабдувач на сателитска телевизија, ТВ Влаандерен Дигитал .[3]

Лансирање во Југоисточна Азија[уреди | уреди извор]

Фокс лајф беше лансиран во Југоисточна Азија на 1 октомври 2017 година, заменувајќи го Star World .[4] Иако во Индија Foks Life и Star World се разделија, Индија е единствената земја во Јужна Азија каде што беше лансирана.[5] Fox Life започна во Индија во јуни 2014 година, заменувајќи го Fox Traveler . На Филипини, почнувајќи од 1 јануари 2020 година, каналот се врати на Југоисточна Азија, но се применува само за програмите што во моментот се емитуваат и за време на реклами, се враќа во филипинската програма за локални реклами, заедно со сестринските канали, со користење на филипинска програма (освен Фокс Спорт заради лиценцирање изданија на некои живи прекривки).

Ребрендирање / затворање во Европа[уреди | уреди извор]

Fox Life за француско говорниот пазар прекина на 31 декември 2009 година.

Од 22 септември 2015 година, Fox Life е заменет со 24Kitchen за гледачи на сателити во Холандија. Flemish Fox Life беше ребрендиран како Фокс.[6] Со лансирањето на Flemish Fox-каналот, посветената верзија на Fox Life заврши.

Групацијата Fox Networks Benelux објави дека Fox Life официјално ќе се затвори во Холандија на 31 декември 2016 година.[7] Повеќето од нејзините програми се преселија во холандскиот канал Фокс .

Програмирање[уреди | уреди извор]

Во Латинска Америка каналот емитуваше сапуници. Ги емитуваше сапунските опери Телефон и Рекорд од Бразил и Аргентина, соодветно. Во моментов, каналот има претежно емисии за готвење и реалност серии на латиноамериканската услуга. Кога беше лансиран сегашниот формат, тоа беше со исклучок на Бразил, каде што каналот се емитуваше, од 8 до 19 часот, содржина од Утилисима и оригинални емисии за локалната публика, како Бем Симплс, и, од 19 часот до 8 часот., серијали за реалност што се гледаат на услугата Фокс Лајф на друго место во регионот (повеќето неоригинални емисии за готвење не се гледаат на услугата во Бразил, бидејќи правата ги има ГНТ ). На 28 февруари 2011 година, со лансирањето на каналот „ Бем Симплс“ во Бразил, сите содржини на „ Бем Симплс“ / „Утилисима“ се преселија во тој канал.

Fox Life HD[уреди | уреди извор]

Податотека:Fox life hd.png
Логото за Fox Life HD

Fox Life HD е верзијата на Fox Life што се емитува само во висока дефиниција, сопственост на компанијата Fox Broadcasting Company и Fox International канали Италија . Неговото основно програмирање вклучува бројни телевизиски серии, ситкоми и филмови, меѓу другите, што вклучува и оригинално програмирање во одредени региони, како другите верзии на животот на Fox низ целиот свет.

Каналот стана активен на SKY Italia во 2011 година. На 15 октомври 2009 година, Fox Life HD започна со емитување на Португалија, прво на Зон ТВ Кабо, а подоцна и на Водафон Каса ТВ и Оптимус Цликс. Од 2010 година, овој канал е на полската дигитална платформа со платежна телевизија N (Полска) .

Fox Life HD започна во Индија во јуни 2014 година, со замена на Fox Traveler HD и во Јужна Африка во понеделник, 3 октомври 2016 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Фокс Лајф Грција
  • Фокс Лајф Италија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fox Life Nederland start op 7 September (in Dutch)
  2. http://latino.foxnews.com/latino/news/2013/11/02/fox-to-launch-fox-life-new-channel-for-us-hispanics/
  3. Jarco Kriek (12 November 2011). „CanalDigitaal-abonnees moeten The Simpsons op FOXlife missen“ (холандски). Totaal TV.
  4. „Star World X FOX Life: The 'Makeover' Begins!“. YouTube. 2017-08-28. Посетено на 2017-08-28.
  5. „NGC to launch 4 new channels; seeks licences for 4 Fox channels in India“. Exchange4media.com. 2008-11-27. Архивирано од изворникот на 2011-09-29. Посетено на 2012-07-07.
  6. Jarco Kriek (21 September 2015). „24Kitchen vervangt Foxlife Bij CanalDigitaal“ (холандски). Totaal TV.
  7. Jarco Kriek (2 November 2016). „FOXlife stopt“ (холандски). Totaal TV.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]