Флавин мононуклеотид

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од FMN)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Флавин мононуклеотид
Skeletal formula of flavin mononucleotide
Ball-and-stick model of the flavin mononucleotide molecule
Назнаки
146-17-8 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:17621 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL1201794 X mark.svgН
ChemSpider 559060 Yes check.svgОк
5185
Jmol-3D слики Слика
MeSH Flavin+mononucleotide
PubChem 643976
UNII 7N464URE7E Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Точка на топење
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Флавин мононуклеотид (FMN), или рибофлавин-5'-фосфат, е соединение кое се добива од рибофлавин (витамин Б2) под дејство на ензимот рибофлавин киназа и има улога на простетична група кај разни оксидоредуктази, вклучувајќи ја NADH дехидрогеназата, како и улога на кофактор кај биолошките фоторецептори за сина светлина.[1][2] Во текот на каталитичкиот циклус, се одвива реверзибилна интерконверзија на FMN од неговата оксидирана форма (FMN), во неговата полухинонската форма (FMNH) и во неговата редуцирана форма (FMNH2), во рамките на оксидоредуктазите каде се наоѓа како кофактор. FMN е појак оксидирачки агенс во споредба со NAD, а е од особено значење во биолошките редокс процеси бидејќи може да учествува во трансфер на еден или два електрона.[1] 

FMN е главната форма во која се наоѓа рибофлавинот во клетките и ткивата. За негово создавање потребна е енергија од ATP, но сепак тој е повеќе растворлив во водената средина на цитоплазмата од рибофлавинот.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Nelson, David L.; Cox, Michael M. (2017-01-01) (на англиски). Lehninger Principles of Biochemistry (Seventh edition издание). New York NY: W. H. Freeman. стр. 525-526, 526f, 712-714, 716t. ISBN 9781464126116. https://www.amazon.com/Lehninger-Principles-Biochemistry-David-Nelson/dp/1464126119/ref=pd_lpo_sbs_14_t_0?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=XBG2962040NMTNPBG8YN. 
  2. Tsibris, John C. M.; McCormick, Donald B.; Wright, Lemuel D.. Studies on the Binding and Function of Flavin Phosphates with Flavin Mononucleotide-dependent Enzymes. „Journal of Biological Chemistry“. 
  3. Eitenmiller, Ronald R.; Jr, W. O. Landen (2010-12-12) (на en). Vitamin Analysis for the Health and Food Sciences. CRC Press. ISBN 9781420050165. https://books.google.mk/books?id=gZTsb_CelS8C&pg=PA301&lpg=PA301&dq=solubility+of+riboflavin+and+FMN&source=bl&ots=7fcxqexlj8&sig=-mQ2UgI-Fakjx61TNgEnv1StuMg&hl=en&sa=X&redir_esc=y#v=onepage&q=solubility%20of%20riboflavin%20and%20FMN&f=false. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]