Enterprise 2.0

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Enterprise 2.0 или Enterprise social software, се дефинира како користење на социјални софтверски платформи во рамки на компаниите или меѓу компаниите и нивните партнери или клиенти, го опфаќа користењето на социјалниот софтвер во рамки на компаниите, односно во деловен и комерцијален контекст. Компаниите ги прилагодуваат класичните софтвери кои ги користат и интерните мрежи за да ја подобрат својата комуникација.

Association for Information and Image Management (AIIM) [1] Enterprise 2.0 го дефинира како систем од веб-засновани технологии кои овозможуваат брза и агилна колаборација, делење на информации и интеграција во рамки на компаниите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-01-31. Посетено на 2009-06-16.