Electro Team

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Electro Team (Електро Тим) е хрватска хип-хоп и евроденс музичка група која е активна од 1989 година[1][2][3]. Песната „Тек је 12 сати“ (хрватски: Tek je 12 sati) од Electro Team од новинарите во Хрватска била назначена како хит на годината за 1993[4]. Најголемиот успех оваа група го забележала со поранешната пејачка Вана.[4].

Награди[уреди | уреди извор]

Порински награди:[5][6]

  • Најдобар вокален изведувач за 1994 година за песната „Тек је 12 сати“
  • Најдобар музички видео спот за песната „Тек је 12 сати“ за 1994
  • Хит на годината - „Да ти нисам била довољна“ (1995)
  • Најдобар музички спот - „Не тражи љубав“ (1995)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Electro Team home page Архивирано на 9 април 2009 г. (хрватски) (англиски)
  2. Vanna official site -- discography with Electro Team (хрватски)
  3. A Dutch-based information website on Croatian music Архивирано на 25 декември 2008 г. (англиски)
  4. 4,0 4,1 http://www.crorec.hr/crorec.hr/izvodjac.php?OBJECT_ID=101001&x=7&y=10 (хрватски)
  5. http://www.porin.info/dobitnici-nagrade/1994-godina Архивирано на 7 јуни 2009 г. (хрватски)
  6. http://www.porin.info/dobitnici-nagrade/1995-godina Архивирано на 7 јуни 2009 г. (хрватски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]