ELBO

Од Википедија — слободната енциклопедија

грчката индустрија возила (ELBO) е грчки производител на возила со седиште во Солун. Компанијата е основана во 1972 година како Steyr Hellas и го добила сегашното име во 1987 година[1] . Главно произведува автобуси, камиони, воени возила.

ELBO
ДејностАвтомобилска индустрија
ПретходникSteyr Hellas S.A. (1972-1986)
Основано1972; пред 50 години (1972)
Седиште,
Опслужувани подрачја
Europe
Клучни личности
Аристидес Глинис, Претседател на Управен Одбор
Производи
Услуги
Матично претпријатие
SK-Group
Plasan
Мреж. местоwww.elvo.gr

Компанијата беше купена од израелскиот конзорциум на 14 февруари 2021 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ELVO Corporate History“.
  2. „Entire purchase of Greece's ELVO military vehicle company was conducted through Zoom, SK executives say“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]