Duck TV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Duck TV
ОтпочнатаОктомври 2007
Септември 2012 (Проблем)
СопственикMega Max Media s.r.o.
Удел на гледаност0.2%
СлоганТелевизија за апсолутни почетници
ДржаваСловачка
Област на емитувањеМеѓународна
Претходно имеBebe TV (2007–2011)
Веб-странаducktv.tv
Достапност
Терестријална телевизија
DVR-T (Lance, Stanley, Lang, Oklahoma, Alabama, Shanghai, Nevada, Karen)Channel 42, 50, 56, 61 and 67
Сателитска телевизија
DigiturkChannel 161
TransvisionChannel 234
CANAL+
(Myanmar)
Channel 106
My-HD (Middle East & North Africa)12360 V - 27500 - 3/4 (SD)
Кабелска телевизија
UPC RomaniaChannel 504
DolceChannel 160
Kablo TVChannel 173 (HD)
Cable TV Hong KongChannel 520
Семрежно емитување
Sling TV (US)Internet Protocol television

Duck TV (стилизиран ducktv) бил детски телевизиски канал, кој бил лансиран во октомври 2007 година како телевизија Bebe на UPC и бил достапен во Унгарија, Романија, Словачка и Чешка. Од неговото започнување, услугата се емитува и во Полска, Бугарија, Србија, Хрватска, Албанија, Црна Гора, Малта, Кипар, Литванија, Холандија, Белгија, Луксембург, Германија, Словенија, Португалија и Турција. Во јануари 2011 година, стана DuckTV.[1]

DuckTV серии[уреди | уреди извор]

 • Africa
 • Animals
 • Dinoland
 • Doll Team
 • Fireteam
 • Get Up!
 • Holiday
 • Hop-hop
 • Indi
 • India
 • Leon-ART
 • Momp and Bobo
 • Monica and Rudy
 • Monica and Rudy 2
 • Ogan
 • Risto Gusto
 • Roleplay
 • Sounds of Dreams
 • Sunville
 • The Sweat Life
 • Tangram
 • Vege-tales
 • The World of Animals
 • Zoo

Duck TV секции[уреди | уреди извор]

 • Bedtime Stories
 • Duck TV Favorites
 • Fall on Duck TV
 • Learn With Duck TV
 • Let's Move
 • Sleep Tight
 • Spring on Duck TV
 • Summer on Duck TV
 • Winter on Duck TV

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Jörn Krieger (2011-01-20). „bebeTV turns into ducktv“. Rapid TV News. Посетено на 19 May 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]