Dortmunder Export

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Dortmunder Export е светло пиво, првично приготвуван од Дортмундер Унион во Дортмунд, Германија, во 1873 година.

Историја[уреди | уреди извор]

По Втората светска војна, Експорт бил најпопуларниот вид пиво во Германија до 1970 година, кога бил заменет со Пилс. [1]

Пиво на стилот на Дортмунд[уреди | уреди извор]

Пример за пиво варено во САД, и го наречено Дортмундер

Фред Екхард во 1969 година, го наведувал ставот дека Дортмундер е доволно карактеристично лагер пиво кој треба да се класифицира како посебен стил на пиво. [2] Мајкл Џексон и Роџер Протц го продолжиле трендот нестрпливо ја бараат токму карактеристичната природа на пивото. [3] [4] [5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Die Biere Deutschlands, by Holhuber and Kaul, 1993
  2. Fred Eckhardt, A Treatise on Lager Beers: How to Make Good Beer at Home, 1969,
  3. Michael Jackson. „Michael Jackson's Beer Hunter — Beer Styles: Export“. www.beerhunter.com. конс. 2008-05-06. 
  4. Roger Protz. „beer-pages.com — all you need to know about beer“. www.beer-pages.com. Архивирано од изворникот на 2008-04-21. конс. 2008-05-06. 
  5. „Great Lakes Brewing Company, Cleveland, Ohio“. www.greatlakesbrewing.com. Архивирано од изворникот на 2008-12-21. конс. 2009-06-25. 

Литература[уреди | уреди извор]

  • Мајкл Џексон, Светски водич за пиво, 1977, pp68-69, Ballantine Books,  
  • Роџер Проц, Вкусот на пивото, Вајденфелд и Николсон, 1998, pp200-202,