Прејди на содржината

Don't Cry

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Don't Cry“
Сингл од Guns N' Roses
од албумот Use Your Illusion I и ll
Издаден септември 1991
Формат Винил група, ЦД, касета
Снимен 1990-91
Жанр Хард-рок
Должина 4:45
Издавачка куќа Geffen
Композитор Џефри Избел, В. Аксл Роуз
Продуцент Мајк Клинк, Guns N 'Roses
Хронологија на синглови на Guns N' Roses
"You Could Be Mine"
(1991)
"Don't Cry"
(1991)
"Live and Let Die"
(1991)

Don't Cry е песна на американскиот хард рок бенд Guns N' Roses. Постојат две верзии на траката, едната од албумот Use Your Illusion I и другата, со различни стихови, од Use Your Illusion II. Синглот беше објавен заедно со двата албума и се состои од оригиналната верзија на страната А 'и алтернативата на страната Б'. ЦД-синглот вклучува и демо, кое беше наменето за албумот Appetite for Destruction.

Музичките спотови беа режирани за обете верзии, а најпознатите беа први. Се заснова на приказната „Without You“ на соработникот на групата Дел Џејмс, заедно со видеата за "November Rain" и "Estranged". Видеото за алтернативната верзија не беше вклучено на ДВД Welcome to the Videos.

Табели и позиции

[уреди | уреди извор]
Табела (1991–1992) Највисока
позиција
Австралија (ARIA)[1] 5
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[2] 10
Канада (Канадски Хот 100)[3] 11
Denmark (IFPI)[4] 3
Europe (Eurochart Hot 100)[5] 5
Finland (Suomen virallinen lista)[6] 1
Франција (SNEP)[7] 25
Германија (Media Control AG)[8] 22
Холандија (Холандски Топ 40)[9] 6
Холандија (Мега Сингл Топ 100)[10] 7
Нов Зеланд (RIANZ)[11] 2
Норвешка (VG-lista)[12] 2
Poland (LP3)[13] 1
Portugal (AFP)[14] 1
Spain (AFYVE)[15] 10
Шведска (Sverigetopplistan)[16] 9
Швајцарија (Media Control AG)[17] 3
Британски Синглови (The Official Charts Company)[18] 8
САД Билборд Хот 100[19] 10
 1. "Australian-charts.com – Guns N' Roses – Don't Cry". ARIA Топ 50 Синглови. Hung Medien. Retrieved March 25, 2017.
 2. "Ultratop.be – Guns N' Roses – Don't Cry" (на холандски). Ultratop 50. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved March 25, 2017.
 3. ERROR: Billboard chart was invoked without providing an artist id. Artist id is a mandatory field for this call."{{{artist}}} Album & Song Chart History" Canadian Hot 100 for {{{artist}}}. Prometheus Global Media. Retrieved April 25, 2019.
 4. „Top 10 Denmark“ (PDF). Music & Media. том 8 no. 41. October 12, 1991. стр. 29. Посетено на March 21, 2018.
 5. „Eurochart Hot 100 Singles“ (PDF). Music & Media. том 8 no. 39. September 28, 1991. стр. 29. Посетено на January 31, 2020.
 6. Pennanen, Timo. Sisältää hitin: levyt ja esittäjät Suomen musiikkilistoilla vuodesta 1972. Otava Publishing Company Ltd, 2003. ISBN 951-1-21053-X
 7. "Lescharts.com – Guns N' Roses – Don't Cry" (на француски). Les classement single. Hung Medien. Retrieved March 25, 2017.
 8. "Die ganze Musik im Internet: Charts, News, Neuerscheinungen, Tickets, Genres, Genresuche, Genrelexikon, Künstler-Suche, Musik-Suche, Track-Suche, Ticket-Suche - musicline.de" (на германски). Media Control Charts. PhonoNet GmbH. Retrieved March 25, 2017.
 9. "Nederlandse Top 40 – week 40, 1991" (на холански). Dutch Top 40 Stichting Nederlandse Top 40. Retrieved March 25, 2017.
 10. "Dutchcharts.nl – Guns N' Roses – Don't Cry" (на холандски). Mega Single Top 100. Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved April 25, 2019.
 11. "Charts.org.nz – Guns N' Roses – Don't Cry". Top 40 Singles. Hung Medien. Retrieved March 25, 2017.
 12. "Norwegiancharts.com – Guns N' Roses – Don't Cry". VG-lista. Hung Medien. Retrieved March 25, 2017.
 13. „Notowanie nr506“. LP3. November 1, 1991. Архивирано од изворникот на 2016-03-12. Посетено на April 25, 2019.
 14. „Top 10 Sales in Europe“ (PDF). Music & Media. том 9 no. 4. January 25, 1992. стр. 28. Посетено на January 31, 2020.
 15. Salaverri, Fernando (September 2005). Sólo éxitos: año a año, 1959-2002 (1. изд.). Spain: Fundación Autor-SGAE. ISBN 84-8048-639-2.
 16. "Swedishcharts.com – Guns N' Roses – Don't Cry". Singles Top 60. Hung Medien. Retrieved March 25, 2017.
 17. "Guns N' Roses – Don't Cry swisscharts.com". Swiss Singles Chart. Hung Medien. Retrieved March 25, 2017.
 18. "Archive Chart" UK Singles Chart. The Official Charts Company. Retrieved April 25, 2019.
 19. ERROR: Billboard chart was invoked without providing an artist id. Artist id is a mandatory field for this call."Guns N' Roses Album & Song Chart History" Billboard Хот 100 for Guns N' Roses. Prometheus Global Media. Retrieved March 25, 2017.