Dogs (песна на Pink Floyd)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Dogs“
Песна од Pink Floyd од албумот Animals
ИздаденPink Floyd Music Publishers Ltd
Реализиран23 јануари 1977 (UK)
2 февруари 1977 (US)
Снименаприл – ноември 1976
ЖанрПрогресивен рок, хард рок
Должина17:04
КуќаHarvest (ОК)
Колумбија/Columbia/CBS (САД)
ТекстРоџер Вотерс, Дејвид Гилмур
ПродуцентPink Floyd
Animals track listing

"Dogs" (оригинално композирана како "You've Got to Be Crazy") е песна на англискиот рок бенд Pink Floyd (Пинк Флојд), издадена на албумот Animals во 1977. Оваа песна исто така е дел и од нивниот „бест оф“ албум Echoes: The Best of Pink Floyd.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Guthrie, James. „James Guthrie: Audio: Building A Compilation Album“. Pink Floyd. Архивирано од изворникот на 2 June 2010. конс. 17 јуни2013. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]