Discord

Од Википедија — слободната енциклопедија
Discord
ПрограмериDiscord Inc.
Првично издание13 мај 2015 г.
Прог. јазик
Опер. системWindows, macOS, андроид, iOS, iPadOS, Linux, прелистувачи
Јазици30 јазици
ВидVoIP-разговори, миговни пораки, видеоконференции, цифрена распределба и друштвени мрежи
Лиценцасопственички[4]
Мреж. местоdiscord.com

Discord (се чита: Дискорд) — меѓуплатформски сопствен систем за миговни пораки (месинџер) со поддршка на VoIP и видеоконференции, наменет за употреба од различни заедници по интерес. Системот е најпопуларен меѓу играчите и студентите. Инвеститорот е Discord Inc. (поранешен Hammer & Chisel) од Сан Франциско.[5] Тоа е настолна клиентска примена, заснована на рамката Electron и спроведена за Windows, macOS и Linux, мобилна примена е за андроид и iOS, а има и веб-клиент. Месинџер-опслужувачите се наоѓаат во 11 центри за податоци во различни делови на светот. Од 13 мај 2019 г., повеќе од 250 милиони учесници биле регистрирани во месинџерот, со просечно месечно онлајн присуство од 56 милиони корисници.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vishnevskiy, Stanislav (June 6, 2017). „How Discord Scaled Elixir to 5,000,000 Concurrent Users“. DiscordApp. Архивирано од изворникот April 26, 2020. Посетено на December 15, 2017.
  2. Nowack, Matt (May 17, 2019). „Using Rust to Scale Elixir for 11 Million Concurrent Users“. Discord Blog. Discord Inc. Архивирано од изворникот April 26, 2020. Посетено на June 7, 2019.
  3. „How Discord resizes 150 Million images Every Day with Go and C++“. blog.discord.com. November 14, 2017. Архивирано од изворникот June 30, 2020. Посетено на January 17, 2021.
  4. „Discord Terms of Service“. Discord (англиски). October 19, 2018. Архивирано од изворникот May 4, 2020. Посетено на July 15, 2019.
  5. „About Discord | Our Mission and Values“. discord.com. Посетено на 2024-04-02.
  6. Ian Sherr (2019-05-13). „Discord, Slack for gamers, tops 250 million registered users“ (англиски). CNET. Архивирано од изворникот на 2020-02-22. Посетено на 2020-05-25. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]