Прејди на содржината

Die Antwoord

Од Википедија — слободната енциклопедија
Die Antwoord
Die Antwoord на настап во 2010
Животописни податоци
Познат(а) и какоThe Answer
ПотеклоКејптаун, Јужна Африка
Жанрови
 • Алтернативен хип-хоп
 • електронска денс музика
 • рејв
Период на активност2008–денес
Издавачи
Мреж. местоdieantwoord.com

Ди Антвурт (африканс: Die Antwoord; IPA: [di ˈantvuərt]) ― јужноафриканска алтернативна хип-хоп-група основана во Кејптаун во 2008 година.

Групата се состои од раперите Ваткин Тудор „Нинџа“ Јонс и Анри „Јоланди Висер“ ду Тоит и продуцентите HITEK5000 и Lil2Hood. Нивниот музички стил е заснован на јужноафриканската контракултура позната како зеф.

Од 2019 година, групата била вклучена во неколку контроверзии поврзани со обвинувања за злоупотреба на деца,[1] сексуален напад[2] и злосторства од омраза.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Die Antwoord на настап во 2010 година

Die Antwoord била основана во 2008 година.[4][5] Нивното име во превод од африканс значи „Одговорот“.[6] Во 2009 година, го објавиле нивниот прв албум, $O$, кој можел бесплатно да се симне од нивната официјална веб-страница.[7]

Во 2009 година, јужноафриканскиот кинематографер Роб Малпејџ (заедно со корежисерот Нинџа) го снимил видеото за нивниот сингл „Enter the Ninja“.[8] Видеото добило милиони прегледи на интернет девет месеци подоцна.[4] По успехот на видеото, Die Antwoord потпишале договор за албум со Interscope Records. На крајот од 2010 година, Die Antwoord ја освоиле наградата од MySpace за „Најдобро музичко видео за 2010 година“ за нивното прво видео „Enter The Ninja“.[9]

Die Antwoord на настап во 2012 година

Во ноември 2011 година, Die Antwoord ја напуштиле Interscope Records поради несогласувањата во врска со нивниот следен албум и неговиот водечки сингл, „Fok Julle Naaiers“.[10] Тие основале своја независна издавачка куќа, Zef Recordz, и преку неа го објавиле вториот студиски албум, Ten$ion.[11]

Издавањето на албумот било во соработка со Good Smile Company и Downtown Records, кои биле задолжени за маркетинг и дистрибуција на плочата.[12] Ten$ion имал уште три синглови по „Fok Julle Naaiers“: „I Fink U Freeky“, „Baby's on Fire“ и „Fatty Boom Boom“. Албумот наишол на мешани критики.

На 3 јуни 2014 година, Die Antwoord го објавиле нивниот трет албум, Donker Mag.[13]

Во февруари 2015 година, Die Antwoord објавиле дека започнале да работат на нов материјал со диџејот Магс од Cypress Hill.[14] На 19 мај 2016 година дуото на SoundCloud објавило микс под наслов Suck on This.[15][16]

На 16 септември 2016 година го издале албумот Mount Ninji and da Nice Time Kid.[17]

На почетокот од 2017 година, преку социјалните мрежи Die Antwoord објавиле дека во септември 2017 година ќе го објават нивниот последен албум, насловен The Book of Zef и дека ќе групата ќе престане да постои веднаш потоа. Групата подоцна објавила дека името на албумот е сменето во „27“.[18] Првиот сингл, „Love Drug“, бил објавен на 5 мај 2017 година,[19] а вториот сингл „"2•GOLDEN DAWN•7“ бил објавен на 22 јуни 2018 година.[20]

House of Zef бил издаден на 16 март 2020 година, без претходна најава од групата.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

 • $O$ (2009)
 • Ten$ion (2012)
 • Donker Mag (2014)
 • Mount Ninji and da Nice Time Kid (2016)
 • House of Zef (2020)

Членови[уреди | уреди извор]

 • Нинџа (2008-денес)
 • Јоланди Висер (2008-денес)
 • HITEK5000 (порано познат како DJ Hi-Tek and God) [21] (2008–денес)
 • Lil2Hood [22] (2019–денес)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Pijoos, Iavan; Baason, Adriaan (24 Apr 2022). „EXPOSED-'I was Die Antwoord's child slave'. News24. Посетено на 28 April 2022.
 2. Williams, S.B. (2019-09-16). „Zheani pressing sexual assault charges against Die Antwoord's Ninja“. Tone Deaf (англиски). Посетено на 2020-02-13.
 3. Campos, Ruben (2017-08-29). „Hercules and Love Affair's Andy Butler on the Business of Being Gay“. The Fullest (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-02-13. Посетено на 2020-02-13.
 4. 4,0 4,1 Bosch, Marius (5 February 2011). „S.African Afrikaans rappers takes Internet by storm“. Reuters. Архивирано од изворникот на 17 April 2021. Посетено на 21 April 2020.
 5. Jones, Michelle (13 February 2012). „Band have the answer to secret of success“. IOL. Архивирано од изворникот на 24 February 2012. Посетено на 2012-02-29.
 6. Hodgson, Jaimie (9 February 2010). „Die Antwoord And 'Zef'—South Africa's Biggest Non-Existent Scene“. NME. Архивирано од изворникот на 28 May 2010.
 7. Davis, Andy (3 July 2010). „15 Minutes with a NINJA“. Mahala. Архивирано од изворникот на 4 September 2017. Посетено на 11 February 2010.
 8. „Die Antwoord - Enter the Ninja Music Video“. Dont Party. 3 February 2010. Архивирано од изворникот на 30 July 2012.
 9. „Die Antwoord Make No.1 Video of 2010 on Myspace. - we-are-awesome“. we-are-awesome. (англиски). 2010-12-09. Архивирано од изворникот на 11 June 2016. Посетено на 2016-05-16.
 10. Fairbanks, Eve (26 January 2012). „Johannesburg's Most Wanted“. The New York Times. Архивирано од изворникот на 30 January 2012. Посетено на 26 January 2012.
 11. Jardin, Xeni (7 November 2012). Die Antwoord leave Interscope, will release "TEN$ION" on their own new indie label. Архивирано на 9 март 2013 г. Boing Boing
 12. Coetzer, Diane (30 January 2012). Die Antwoord: The Rolling Stone Interview. Архивирано на 12 април 2012 г. Rolling Stone
 13. Hughes, Josiah. „Die Antwoord Reveal 'Donker Mag' LP, Share New Video“. exclaim.ca. Архивирано од изворникот на 23 May 2014. Посетено на 20 May 2014.
 14. „Die Antwoord, l'interview exclusive : "Nous sommes notre propre Etat indépendant". Les Inrocks. 2015-02-21. Архивирано од изворникот на 26 March 2015. Посетено на 2015-03-23.
 15. „Die Antwoord Release Suck on This Mixtape: Listen | Pitchfork“. pitchfork.com. 19 May 2016. Архивирано од изворникот на 12 August 2020. Посетено на 2016-05-20.
 16. Празен навод (help)
 17. „Die Antwoord - Official Site“. 2016-07-22. Архивирано од изворникот на 25 January 2009. Посетено на 2016-07-22.
 18. „Die Antwoord: The Complete Interview | exclaim.ca“. exclaim.ca. Архивирано од изворникот на 9 May 2017. Посетено на 2017-05-05.
 19. „DIE ANTWOORD ANNOUNCES NEW SINGLE AND FINAL ALBUM DETAILS | youredm.com“. youredm.com. 26 April 2017. Архивирано од изворникот на 29 April 2017. Посетено на 2017-05-04.
 20. DIE ANTWOORD - 2•GOLDEN DAWN•7 (англиски), Архивирано од изворникот на 2020-02-28, Посетено на 2020-02-13CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 21. „Band have the answer to secret of success | IOL“. IOL. Архивирано од изворникот на 16 February 2012. Посетено на 2016-05-16.
 22. „About“. Die Antwoord (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-12-14. Посетено на 2019-12-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]