Dickinsonia

Од Википедија — слободната енциклопедија
Dickinsonia
Dickinsonia
Период: Late Ediacaran,
DickinsoniaCostata.jpg
Cast of Dickinsonia costata from Australia
Научна класификација [ у ]
Царство: Животни
Тип: Proarticulata
Класа: Dipleurozoa
Семејство: Dickinsoniidae
Род: Dickinsonia
Sprigg, 1947
Типски вид
Dickinsonia costata
Sprigg, 1947
Видови
  • D. costata Sprigg, 1947
  • D. lissa Wade, 1972
  • D. menneri Keller, 1976
  • D. rex Jenkins, 1992
  • D. tenuis Glaessner & Wade, 1966
Синоними

Dickinsonia е изумрен род на животни кои живееле во доцниот Едиакриум на територијата на денешна Австралија, Русија и Украина. Има билатерална симетрија. Откривањето на молекули на холестерол во фосили на Dickinsonia доведе до поддршка на идејата дека Dickinsonia била животно.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hofmann, Hans J. (1988). „An alternative interpretation of the Ediacaran (Precambrian) chondrophore Chondroplon Wade“. Alcheringa. 12 (4): 315–318. doi:10.1080/03115518808619130.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Ivantsov2007.
  3. Bobrovskiy, Ilya; Hope, Janet M.; Ivantsov, Andrey; Nettersheim, Benjamin J.; Hallmann, Christian; Brocks, Jochen J. (20 September 2018). „Ancient steroids establish the Ediacaran fossil Dickinsonia as one of the earliest animals“. Science. 361 (6408): 1246–1249. Bibcode:2018Sci...361.1246B. doi:10.1126/science.aat7228. PMID 30237355.