Dead or Alive

Од Википедија — слободната енциклопедија
Dead or Alive
The band posing for a black-and-white photo
Dead or Alive, 1980.
Животописни податоци
ПотеклоЛиверпул, Англија
Жанрови
Период на активност1980–2016
Издавачи

Dead or Alive ― англиска поп група основана во Ливерпул во 1978 година од Пит Барнс, Мартин Хили, Фил Херст и Волтер Огден под името Nightmares in Wax. Во 1980 година групата го променила името во Dead or Alive. Групата се стекнала светска слава на почетокот од 1985 година со нивниот сингл You Spin Me Round (Like a Record). Во зенитот на нивниот успех, членови на групата биле: Пит Барнс (вокал), Стив Кој (тапани), Мајк Перси (бас) и Тим Левер (клавијатури).

Две песни од групата успеале да се пласираат во топ-20 на Billboard Hot 100: „You Spin Me Round (Like a Record)“ (бр. 11 во август 1985 година)[5] и „Brand New Lover“ (бр. 15 во март 1987 г.).

You Spin Me Round (Like a Record)“ две недели била на прво место во ОК во 1985 година, а во 2006 година повторно се нашла на топ-листите откако претходно Барнс учествувал во телевизиското реално шоу Големиот брат и се појавил во 4-та сезона од Почудни нешта.[6] Песната, исто така, била на прво место на Билбордовата листа Hot Dance Club Play. Во декември 2016 година, Билборд ,групата Dead or Alive ја ставил на 96-то место на списокот од најуспешни „денс музичари“ на сите времиња.[7] Групата се распаднала по смртта на Пит Барнс во 2016 година; Стив Кој починал во 2018 година.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

 • Sophisticated Boom Boom (1984)
 • Youthquake (1985)
 • Mad, Bad and Dangerous to Know (1986)
 • Nude (1988)
 • Fan the Flame (Part 1) (1990)
 • Nukleopatra (1995)

Ремикс албуми[уреди | уреди извор]

 • Fragile (2000)
 • Unbreakable (2001)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Du Noyer, Paul (2007). Liverpool – Wondrous Place: From the Cavern to the Capital of Culture. Virgin Books. стр. 184, 198. ISBN 978-0-75351-269-2.
 2. Ankeny, Jason. „Dead or Alive – Music Biography, Credits and Discography“. AllMusic. Посетено на 2013-03-19.
 3. Henderson, Alex. "Dead or Alive: Rip It Up > Review"AllMusic (англиски)
 4. Pilchak, Angela, уред. (2005). Contemporary Musicians: Profiles of the People in Music. Gale. стр. 20.
 5. „You Spin Me Round“. AllMusic. Посетено на 27 August 2021.
 6. „The 'Stranger Things' Season 4 Soundtrack Is the Ultimate Love Letter to the 1980s“. Посетено на 27 May 2022.
 7. „Greatest of All Time Top Dance Club Artists : Page 1“. Billboard.com. December 2016. Посетено на 22 January 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]