Danish King's Garden

Координати: 59°26′7.926″N 24°44′27.136″E / 59.43553500° СГШ; 24.74087111° ИГД / 59.43553500; 24.74087111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градината на данскиот крал

Danish King's Garden (естонски: Taani kuninga aed) е парк во град Талин, Естонија.

Паркот е местото каде што се вели дека се родило знамето на Данска, Dannebrog, според традицијата. Секоја година на 15 јуни, во градината се слави Dannebrog или Day of the Danish знаме.[1]

Името на паркот потекнува од данското владеење (Danish reign),[1] кое траело во Tallinn и северна Естонија повеќе од сто години, главно во текот на 13 век.

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

59°26′7.926″N 24°44′27.136″E / 59.43553500° СГШ; 24.74087111° ИГД / 59.43553500; 24.7408711159°26′7.926″N 24°44′27.136″E / 59.43553500° СГШ; 24.74087111° ИГД / 59.43553500; 24.74087111{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница

  1. 1,0 1,1 „Danish King's Garden, Estonia“. Visitestonia.com (англиски). Посетено на 7 April 2020.