Cypress Hill

Од Википедија — слободната енциклопедија
Cypress Hill
Сајпрес Хил на фестивалот Bonnaroo (2006)
Животописни податоци
ПотеклоЛос Анџелес (Калифорнија)
САД САД
Жанровирап
Период на активност1986 – сѐ уште
ИздавачиColumbia Records, Ruffhouse Records, Sony Music
Мреж. местоCypressHill.com
Членови
B-Real
Sen Dog
DJ Muggs
Ерик Бобо
Поранешни членови
Mellow Man Ace
Cypress Hill на настап, 3 јули 2015 г.

Cypress Hill е латино-американска хип-хоп група од Саут Гејт (Калифорнија), веројатно најпозната по песнатите „How I Could Just Kill a Man“ и „Insane in the Brain“. Нивното постојано пропагирање за легализација на канабисот придонел за нивната популарност. Бендот прво бил наречен DVX, но името го смениле по заминувањето на Mellow Man Ace од групата во 1988. Важат за пионери на рапот од западното американско крајбрежје,[1] факт кој го потврдува бројката од 18 милиони албуми продадени во светот.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Пол Едвардс, 2009, How to Rap: The Art & Science of the Hip-Hop MC, Chicago Review Press, стр. 316.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]