Crassula

Од Википедија — слободната енциклопедија
Crassula
Crassula capitella 2.jpg
Crassula capitella
Научна класификација
Царство: Растенија
Ред: Каменоломовидни
Семејство: Crassulaceae
Потсемејство: Crassuloideae
Род: Crassula
Типски вид
Crassula perfoliata
L.
Видови

Многу, види текст

Синоними

Rochea (DC.; 1802)
* Tillaea (L.) 1753

Crassulaрод на месести растенија што содржи околу 200 прифатени видови, вклучувајќи го и популарното растение Crassula ovata.[1] Тие се членови на фамилијата Crassulaceae и се наоѓаат во многу делови од светот, но култивираните сорти потекнуваат речиси исклучиво од видови од Источниот Кејп на Јужна Африка.[2]

Crassula обично се одликува со резенки од стеблото или листовите. Повеќето култивирани видови се издржливи на малку мраз, но екстремен студ или топлина предизвикува губење на зеленилото и изумирање.

Таксономија[уреди | уреди извор]

Crassula за првпат формално била опишана од Карл Линеј во 1753 година со 10 видови.[3]

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името crassula доаѓа од латинската придавка crassus, што значи густо и се однесува на згуснувањето на месестите лисја.

Список на избрани видови[уреди | уреди извор]

 • Crassula alata
 • Crassula alba
 • Crassula alpestris[4]
 • Crassula alstonii
 • Crassula aquatica
 • Crassula arborescens
  Crassula arborescens
 • Crassula atropurpurea
 • Crassula ausensis
  • Crassula ausensis ssp. titanopsis
 • Crassula barbata
  Crassula barbata
 • Crassula barklyi
 • Crassula biplanata
 • Crassula brevifolia
 • Crassula capitella
  Crassula capitella
  • Crassula capitella ssp. thyrsiflora
   Crassula capitella ssp. thyrsiflora
 • Crassula clavata
 • Crassula closiana
 • Crassula coccinea
 • Crassula colligata
 • Crassula colorata Crassula columella
 • Crassula columnaris
 • Crassula connata
 • Crassula corallina
  Crassula lactea
 • Crassula cornuta
 • Crassula cotyledonis
 • Crassula cultrata
 • Crassula deceptor
 • Crassula decidua
 • Crassula decumbens
 • Crassula dejecta
 • Crassula deltoidea
 • Crassula drummondii
 • Crassula dubia
 • Crassula elegans
 • Crassula erosula
 • Crassula exilis
  • Crassula exilis ssp. sedifolia
 • Crassula expansa
 • Crassula exserta
 • Crassula extrorsa
 • Crassula falcata
 • Crassula garibina
 • Crassula gillii
  Crassula nealeana
 • Crassula globularioides
 • Crassula glomerata
 • Crassula grisea
 • Crassula helmsii
 • Crassula herrei
 • Crassula hirtipes
 • Crassula humbertii
 • Crassula hystrix
 • Crassula lactea
 • Crassula lanceolata
 • Crassula longipes
 • Crassula marchandii
 • Crassula marnieriana
 • Crassula mesembryanthemoides
 • Crassula mesembryanthemopsis
 • Crassula milfordiae
 • Crassula moschata
 • Crassula multicava
 • Crassula muscosa
  Crassula muscosa
 • Crassula namaquensis
  • Crassula namaquensis ssp. comptonii
 • Crassula natans
 • Crassula nealeana
 • Crassula nudicaulis
  Crassula nudicaulis var. herrei
  • Crassula nudicaulis var. herrei
  • Crassula nudicaulis var. platyphylla
 • Crassula obovata
  • Crassula obovata var. dregeana
 • Crassula orbicularis
 • Crassula ovata
  Crassula ovata
  • Crassula ovata var. cristata
  • Crassula ovata var. monstruosa
   Crassula ovata 'Monstruosa'
 • Crassula parvisepala
 • Crassula pedicellosa
 • Crassula peduncularis
 • Crassula pellucida
  • Crassula pellucida var. marginalis
 • Crassula pentandra[5]
 • Crassula perfoliata
 • Crassula perforata
 • Crassula picturata
 • Crassula plegmatoides
 • Crassula pruinosa
 • Crassula pubescens
  • Crassula pubescens ssp. radicans
  • Crassula pubescens ssp. rattrayi
 • Crassula pyramidalis
  Crassula socialis
 • Crassula radicans
 • Crassula rogersii
 • Crassula rubricaulis
 • Crassula rupestris
  • Crassula rupestris ssp. marnierana
 • Crassula saginoides
 • Crassula sarcocaulis
 • Crassula sarmentosa
 • Crassula schmidtii
 • Crassula sericea
  • Crassula sericea var. hottentotta
 • Crassula sieberiana
 • Crassula socialis
 • Crassula solierii
 • Crassula streyi
 • Crassula subaphylla
 • Crassula susannae
 • Crassula swaziensis
 • Crassula tecta
 • Crassula tetragona
 • Crassula tetramera
 • Crassula thunbergiana
 • Crassula tillaea
 • Crassula umbella
 • Crassula viridis
 • Crassula volkensii
 • Crassula 'Buddha's Temple'
 • Crassula 'Coralita'
 • Crassula 'Dorothy'
 • Crassula 'Emerald'
 • Crassula 'Fallwood'
 • Crassula 'Ivory Pagoda'
 • Crassula 'Justus Corderoy'
 • Crassula 'Morgan's Beauty'
 • Crassula 'Moonglow'
 • Crassula 'Petite Bicolor,' понекогаш продавано Sedum 'Little Missy,' култивар на Crassula pellucida var. marginalis[6]
 • Crassula 'Tom Thumb'

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „The Plant List: Crassula. Royal Botanic Gardens, Kew. 2013.
 2. Crassula (genus) - Crassulaceae
 3. Linnaeus 1753.
 4. „Crassula (Crassula alpestris) in the Crassulas Database“. Посетено на 9 мај 2022.
 5. Bussmann, R. W.; и др. (5 May 2006). „Plant use of the Maasai of Sekenani Valley, Maasai Mara, Kenya“. Journal of Ethnobiology and Ethnomedicine. 2: 22. doi:10.1186/1746-4269-2-22. PMC 1475560. PMID 16674830.
 6. "World of Succulents","Succulentopedia", Crassula 'Petite Bicolor', 2017. Online at https://worldofsucculents.com/crassula-petite-bicolor/

Библиографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]