Colonia

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Colonia
Колонија
Потекло Винковци, Хрватска
Жанрови поп музика, денс музика, евроденс, хаус
Период на активност 1996–денес
Издавачи Црно-бел свет (1996-1999)
Croatia Records (2000-2005)
Menart Records (2006-денес)
Мреж. место www.colonia.com.hr
Членови
Индира Владиќ
Борис Ѓурѓевиќ
Томислав Јелиќ

Colonia или Колонија е хрватска денс група. Групата потекнува од хрватскиот град Винковци и до сега имаат издадено девет албуми и над 27 песни.[1] Тие се познати по тоа што ја направиле првата евроденс компилација. Бендот е составен од Индира Владиќ, Борис Ѓурѓевиќ и Томислав Јелиќ.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • 1997: Vatra i Led (Огал и мраз)
 • 1999: Ritam ljubavi (Ритам на љубовта)
 • 2000: Jača nego ikad (Појака од кога било)
 • 2001: Milijun milja od nigdje (Милион милји од никаде)
 • 2002: Izgubljeni svijet (Изгубен свет)
 • 2003: Dolazi oluja (Доаѓа невреме)
 • 2005: Najbolje od svega (Најдобро од сè)
 • 2006: Do kraja (До крај)
 • 2008: Pod sretnom zvijezdom (Под среќна ѕвезда)
 • 2010: X

Компилации[уреди | уреди извор]

 • 2002: The Best of, Volume 1 (Најдобро од, вол. 1)
 • 2005: Gold Edition (Златно издание)
 • 2009: Special Dance edition (Специјално денс издание)
 • 2010: Retroactive Early Years (Ретроактивни рани години)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Colonia“. Menart Records. http://www.menart.hr/licensing. посет. 6 септември 2008 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]