Cold (бенд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Cold
ПотеклоЏексонвил, Флорида, САД
ЖанровиПост-гранџ
Алтернативен метал
Хард рок
Период на активност1996–2006, 2009–present
ИздавачиGeffen Records (1996 – 2004)
Lava Records (2004-2006) SonicStar (2009-2010)
Eleven Seven Music(2010-сега)
СоработнициAllele
Darwin's Waiting Room
Evanescence
The Killer and the Star
Limp Bizkit
Reveille
Sierra Swan
Smile Empty Soul
Staind
Weezer
Мреж. местоhttp://www.coldarmy.com/
Членови
Скутер Вард
Сем МекКендлс
Џереми Маршал
Зек Гилберт
Дру Молеур
Поранешни членови
Мет Лугхран
Тери Балсамо
Џо Бенет
Еди Рендини
Кели Хајес
Мајк Бут
Син Леј
Мајкл Харис

Cold е американски пост-гранџ бенд, формиран во 1996 година во Џексонвил, Флорида. Со четири студиски албуми, Cold има продадено повеќе од милион копии.[се бара извор] На 17 ноември, 2006, Вард изјавил на MySpace дека групата решила да престане со својата работа. Во јули, 2008 година, било изјавено дека бендот повторно ќе се соедини за турнеја во почетокот на 2009. Нов студиски албум на бендот треба да излезе во 2011.

Музички видеа[уреди | уреди извор]

 • "Go Away" (1998)
 • "Give" (1998)
 • "Just Got Wicked" (2000)
 • "No One" (2001)
 • "End of the World" (2001)
 • "Bleed" (2001)
 • "Gone Away" (2002)
 • "Gone Away (WWE Верзија)" (2002)
 • "Stupid Girl" (2003)
 • "With My Mind" (2004)
 • "Happens All the Time" (2005)
 • "American Dream" (2011)


Надворешни врски[уреди | уреди извор]