Coccinellinae

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coccinellinae
Cheilomenes lunata, a, Krugersdorp.jpg
Cheilomenes lunata
Научна класификација
Anatis labiculata
Psyllobora vigintimaculata
Psyllobora vigintimaculata, ларва

Коксинелините (Coccinellinae) се потсемејство од семејството бубамари. Постојат најмалку 20 родови и 90 опишани видови во коксинелините.[1][2][3]

Родови[уреди | уреди извор]

Овие 28 родови припаѓаат на потсемејството коксинелини:

Извори на податоци: i = ITIS, c = Каталог на животот, g = GBIF, b = Bugguide.net

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Coccinellinae Report“. Integrated Taxonomic Information System. Посетено на 2018-04-09.
  2. „Coccinellinae Subfamily Information“. BugGuide.net. Посетено на 2018-04-09.
  3. „Coccinellinae Overview“. Encyclopedia of Life. Архивирано од изворникот на 2018-11-14. Посетено на 2018-04-09.

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „catlife“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „gbif“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]