Cinderella (2015 American film)

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Пепелашка е романтичен фантастичен филм од 2015 година, во режија на Кенет Брана, по сценарио на Крис Вајц, и копродуцент на Walt Disney Pictures , жанр Кинберг, Алисон Ширмур продукција и Бигл Пуг Филмс. Филмот е заснован на народната приказна и е адаптација во живо на истоимениот анимиран филм на Волт Дизни од 1950 година. [1] Во него глуми Лили Џејмс како главниот лик, заедно со Кејт Бланшет, Ричард Меден, Холидеј Грејнџер и Хелена Бонам Картер .

Марк Романек го режира филмот од август 2011 до јануари 2013 година.

Развојот за реимислување во живо на оригиналниот анимиран филм започна во мај 2010 година, со продуцентот Сајмон Кинберг прикачен на проектот. Кон крајот на јануари 2013 година, Брана се потпиша за режија, а Вајц беше ангажиран да го ревидира сценариото од Алин Брош Мекена . Во ноември 2012 година, кастингот започна со Бланшет како првата што се пријави; Џејмс на крајот беше избран за насловната улога во април 2013 година. Главното фотографирање започна во студиото Pinewood во Бакингемшир, Англија на 23 септември 2013 година, а заврши на 14 декември.

Пепелашка премиерно беше прикажана на 65. Меѓународен филмски фестивал во Берлин на 13 февруари 2015 година и беше објавена во кино во САД на 13 март 2015 година и во Обединетото Кралство на 27 март во стандардни и IMAX формати од Walt Disney Studios Motion Pictures . Заработи над 542 милиони долари ширум светот, со што стана филм со најголема заработка на Брана досега како режисер. Филмот доби позитивни критики од критичарите и беше номиниран за категориите за костимографија на 88. награди на Оскар, 21. награди за избор на критичарите и 69. филмски награди на Британската академија .

  1. „Cinderella: Press Release“ (PDF). The Walt Disney Company. The Walt Disney Studios. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-07-25. Посетено на February 13, 2015.