Chase Atlantic

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Chase Atlantic (повремено стилизиран како CHASE ATLANTIC) е австралиска алтернативна R&B група и продукциско трио од Кернс,Австралија, формирано во 2014 година. Групата се состои од главен вокалист Мичел Кејв, ритамски гитарист и вокал Кристијан Ентони, главен гитарист, саксофонист и придружен вокал Клинтон Кејв, гитарист на турнеи Патрик Вајлд и тапанарот Xеси Бојл. Чејс Атлантик издале три студиски албуми, Chase Atlantic во 2017 година, Phases во 2019 година и Beauty in Death 2021 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

2012–2013: Пред Чејс Атлантик[уреди | уреди извор]

Кристијан Ентони и Мичел Кејв биле во машки бенд наречено What About Tonight. Тие го формирале бендот на аудиција за 4 сезона на австралискиот Х Фактор, иако биле елиминирани во втората недела, на 11-то место. [1] [2]

Постариот брат на Мичел Кејв, Клинтон Кејв, имал успешен канал на Јутјуб, Клинтон Кејв Музик, каде што браќата редовно објавувале преработени песни. Во 2013 година, тројцата членови за прв пат настапиле заедно под името K.I.D.S. (љубезни имагинации, деструктивни ситуации). И ја издале оригиналната песна „Зависник“. Оттогаш тие ја избришале целата содржина од каналот. [3]

2014–2015 година: Чејс Атлантик Далијанс и Носталгија[уреди | уреди извор]

Триото прво објавило музика под името Чејс Атлантик кога Клинтон Кејв ги регрутирал Мичел и Кристијан за да помогнат во снимањето на универзитетски проект. Чејс Атлантик официјално го обавиле ЕП Далијанс на 26 мај 2014 година. Нивниот ран звук често се опишувал како поп рок и поп панк.[4]

Во февруари 2015 година, бендот ја издал својата втора плоча, Носталгија. Нивната песна „Friends“ се најде во неколку уредувања на Тамблр.[5]

2016–2018: ЕП и деби студиски албум[уреди | уреди извор]

Во јануари 2016 година, Чејс Атлантик го објавиле „Obsessive“. Во февруари 2016 година, тие ја издале својата трета плоча, Paradise, и направиле големо промо за истата, вклучително и австралиска турнеја каде што ја отсвиреле плочата во целост.

2019 – до денес: Фази и убавина во смртта[уреди | уреди извор]

Групата била од јануари до април 2019 година во Лос Анџелес, работејќи на нивниот втор албум.[6] Во април, тие ја објавиле турнејата Фази: Северна Америка за летото 2019 година, како поддршка за нивниот втор албум, Phases , и го поставиле датумот на издавање за 28 јуни 2019 година. На албумот му претходеле три сингла „Her“, „Stuckinmybrain“ и „Love Is (Not) Easy“, кои биле објавени на 10.05.2019, 24.05.2019 и 7 јуни 2019 година.

Во 2020 година,тие започнале да работат на нивниот трет студиски албум. Во јануари 2021 година, групата го објавила својот трет студиски албум „Beauty in Death“, кој требало да биде објавен на 5 март 2021 година.

Членови на бендот[уреди | уреди извор]

Членови[уреди | уреди извор]

 • Мичел Кејв - главен вокал, бас гитара, програмирање [7]
 • Кристијан Ентони - ритам гитара, вокали, програмирање
 • Клинтон Кејв - прва гитара, тенорски саксофон, придружен вокал, програмирање

Членови на турнеи[уреди | уреди извор]

 • Патрик Вајлд - гитара
 • Џеси Бојл - тапани

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студио албуми[уреди | уреди извор]

Наслов Детали за албумот
Chase Atlantic
 • Објавено: 4 октомври 2017 година
 • Издавачка куќа: Warner Music (558600-2)
 • Формати: ЦД, дигитално преземање, стриминг
Phases
 • Објавено: 28 јуни 2018 година
 • Издавачка куќа: MDDB, BMG (4050538506334)
 • Формати: ЦД, ЛП, дигитално преземање, стриминг
Beauty in Death
 • Објавено: 5 март 2021 година
 • Издавачка куќа: Чејс музика, Бестрашни записи (FEAR01684)
 • Формати: ЦД, ЛП, дигитално преземање, стриминг

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 1. HipToeKnee (11 September 2012), One Direction Mentor The Groups – Home Visits – The X Factor Australia 2012 [FULL], Посетено на 19 April 2018
 2. HipToeKnee (20 August 2012), What About Tonight – Auditions – The X Factor Australia 2012 night 1 FULL, Посетено на 11 April 2018
 3. VOAMusic (2 April 2018). „Border Crossings: Chase Atlantic“. Посетено на 20 April 2019.
 4. Newl, Kayla (20 June 2014). „EP REVIEW: Chase Atlantic 'Dalliance' • Pop Scoop! - Music News | Interviews | Live sessions |“. Pop Scoop! - Music News | Interviews | Live sessions |. Посетено на 20 April 2019.
 5. Flej-l L (25 March 2017), Kermit Deserved Better!! 😭, Посетено на 20 April 2019
 6. frontrowliveent (4 April 2019), Chase Atlantic Talk Sophomore Album, Billie Eilish & YUNGBLUD Collab & Don't Try This EP, Посетено на 22 April 2019
 7. SoundlinkTV (3 November 2017), Chase Atlantic Interview| SoundlinkTV, Посетено на 21 April 2018