Cesare Attolini

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Cesare Attolini
Oснована1930; пред 91 година (1930)
Неапол, Италија
Опслужувано
подрачје
Меѓународни бутици: Неапол, Милано, Бал Харбор, Њујорк, Баку, Мајами, Истанбул
ДејностМода (машка облека)
ПроизводиМашка кроена облека, класички италијански одела

Cesare Attolini (изговорено: Чезаре Атолини) е луксузна марка за машка облека основана во Неапол во 30-тите години на минатиот век од Винченцо Атолини. Брендот сега го водат неговите внуци Џузепе и Масимилијано Атолини.[1] Атолини помогнал да се промовира неаполската силуета со тенки линии, високи отвори на рацете и јакни со меки раменици.[2]

Местата за малопродажба се наоѓаат во Неапол, Милано, Бал Харбор, Њујорк, Баку, Мајами и Истанбул.[3]

Исто така види[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]