CarryMinati

Од Википедија — слободната енциклопедија
CarryMinati
Nagar in 2022
Лични информации
Роден/аAjey Nagar
12 јуни 1999(1999-06-12)(24 г.)
Faridabad, Harayana, India
ЗанимањеYouTuber
Јутјуб информации
Познат/а како
 • Carry
 • Ajey
Channels
ЛокацијаFaridabad, Haryana, India
Години активност2014–present
Жанр
Претплатници38.2 million (CarryMinati)
11.6 million (CarryisLive)
Вкупно прегледи3.1 billion (CarryMinati)
1.4 billion (CarryisLive)
МрежаOne Digital Entertainment
100,000 претплатници 2016
1,000,000 претплатници 2017
10,000,000 претплатници 2020
Претплатниците и бројката на прегледност се посетени последен пат на 11 March 2023.

Аџеј Нагар (роден на 12 јуни 1999 година), популарно познат како КариМинати (англиски: CarryMinati), е индиски YouTuber и стример од Фаридабад, Индија. Тој е познат по неговите видеа за печење, комични скици и реакции на различни теми на интернет на неговиот канал CarryMinati .[1] Неговиот друг канал CarryisLive е посветен на игри и преноси во живо .[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Аџеј Нагар е со седиште во Фаридабад, град во близина на националниот главен град на Индија Њу Делхи .[3] Популарно познат како CarryMinati,[4] Нагар главно се занимава со создавање на видео за печење и комедии на хинди, дис-песни, сатирични пародии, освен во живо играње .[1][5] Нагар и неговиот тим произведуваат видеа од неговиот дом во Фаридабад.[4]

Нагар почнал да објавува видеа на YouTube на 10-годишна возраст [3] Неговиот главен канал на YouTube е активен од 2014 година [6] Во 2014 година, името на каналот беше AddictedA1 и Нагар поставуваше снимки од видео игра заедно со неговите реакции на играта.[7] Во 2015 година, тој го смени името на каналот во CarryDeol, прикачувајќи снимки од игра на Counter-Strike: Global Offensive имитирајќи го Sunny Deol . Каналот подоцна беше преименуван во CarryMinati .[8] Во мај 2021 година, Нагар објави изјава во која се вели дека каналот има повеќе од 30 милиони претплатници.[9]

На почетокот на 2017 година, Нагар создаде дополнителен канал на YouTube наречен CarryIsLive, каде што се емитува во живо играјќи видео игри.[6] Тој беше домаќин на преноси во живо на овој канал, собирајќи средства за жртвите од циклонот Фани во Одиша во 2019 година,[10] и поплавите во Асам и Бихар во 2020 година [11]

Во 2019 година, Нагар беше наведен на 10-тото место на Лидерите на следната генерација за 2019 година од страна на магазинот Тајм, кој е годишен список на десет млади луѓе кои градат иновативни кариери.[12] Во април 2020 година тој беше дел од Форбс 30 под 30 години Азија [13]

Тој имаше камео појавување како него во филмот „Писта 34“ од 2022 година.[14]

YouTube vs TikTok–Крајот[уреди | уреди извор]

Во мај 2020 година, Нагар објави контроверзно видео на YouTube со наслов „YouTube Vs TikTok–The End“, како одговор на видео споделено на Инстаграм од корисникот на TikTok Амир Сидики кој ги прекорува креаторите на YouTube за печење корисници на TikTok. Истиот беше симнат од YouTube повикувајќи се на прекршување на неговите услови за користење, врз основа на повеќе жалби за вознемирување и сајбер малтретирање. Голем број извештаи беа направени од ЛГБТК+ активисти, поради хомофобичен или трансфобичен навредлив јазик во видеото. Многу од обожавателите на Нагар беа критички настроени кон постапките на YouTube, а отстранувањето доведе до неколку нови трендовски хаштагови кои го споменуваат неговото име. Како резултат на тоа, видеото доби неколку милиони прегледи и имаше заеднички напори за преглед на бомбата TikTok во Google Play Store . Други обожаватели на Нагар се изјаснија за одлуката на YouTube да го отстрани видеото.[15][16] Во јуни 2020 година, Нагар го постави музичкото видео „Yalgaar“ како дополнителен одговор, со обновени критики за Сидики.[17]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Taneja, Parina (2021-06-12). 'Happy birthday to the legend roaster': Netizens flood internet with wishes for YouTuber Carry Minati“. www.indiatvnews.com (англиски). Посетено на 2022-05-15. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. „CarryMinati: Everything you should know about the YouTube star“. The Indian Express (англиски). 2020-06-13. Архивирано од изворникот на 10 April 2021. Посетено на 2021-04-10.
 3. 3,0 3,1 Празен навод (help) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „time“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. 4,0 4,1 Singh, Devika (10 February 2019). „Millionaires in the Making“. Business Today. Архивирано од изворникот на 7 December 2019. Посетено на 7 December 2019.
 5. Singal, Aastha (23 September 2019). „YouTube a Priority over Netflix – CarryMinati“. Entrepreneur. Архивирано од изворникот на 7 December 2019. Посетено на 7 December 2019.
 6. 6,0 6,1 Hemrajani, Nikhil (31 March 2017). „The Indian gaming stars who catch your eye“. Mint. Архивирано од изворникот на 6 December 2019. Посетено на 6 December 2019. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 7. „10 lesser-known facts about controversial YouTuber Ajey Nagar aka CarryMinati“. in.news.yahoo.com (англиски). Архивирано од изворникот на 7 December 2020. Посетено на 2020-11-06.
 8. Kamdar, Shraddha (12 July 2019). „Find your niche, says YouTuber Ajey Nagar, aka CarryMinati“. Femina (англиски). Архивирано од изворникот на 3 January 2020. Посетено на 2020-01-03.
 9. (15 мај 2021). "CarryMinati's Youtube family reaches 30 million". Соопштение за печат.
 10. „YouTuber CarryMinati Livestreams, Raises Donation For Fani-Hit Odisha“. 9 May 2019.
 11. Purkayastha, Pallabi Dey. „CarryMinati raises funds for Assam and Bihar flood victims“. The Times of India (англиски). Архивирано од изворникот на 27 April 2021. Посетено на 2021-06-18.
 12. 12,0 12,1 (16 мај 2019). "Indian YouTuber Ajey Nagar named by Time magazine among Next Generation Leaders 2019". Соопштение за печат. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Time nextgen“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 13. „Ajey Nagar“. Forbes (англиски). Архивирано од изворникот на 28 April 2021. Посетено на 2021-04-28.
 14. „Runway 34 Review: Ajay Devgn's film is an inch closer to crash landing, this flight is worth taking“. The Free Press Journal. Посетено на 29 April 2022.
 15. „Roast, rage, jealousy, cringe. Who'll have the last laugh in YouTube vs TikTok's online 'class wars'?“. The Economic Times. 26 May 2020. Архивирано од изворникот на 15 May 2021. Посетено на 15 May 2021.
 16. Farzeen, Sana (18 May 2020). „CarryMinati's video removed, everything you should know about TikTok vs YouTube controversy“. The Indian Express. Архивирано од изворникот на 31 March 2021. Посетено на 12 March 2021.
 17. „CarryMinati returns to the YouTube vs TikTok controversy with rap song 'Yalgaar'. The Economic Times (англиски). 6 June 2020. Архивирано од изворникот на 6 June 2021. Посетено на 8 June 2021.
 18. „30 Under 30 Asia 2020: Celebrities“. Forbes (англиски). Архивирано од изворникот на 28 April 2021. Посетено на 2021-04-28.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Синглови и соработки[уреди | уреди извор]

година Наслов Уметник(и) Белешки Уп.
2018 година Успешна приказна на еден поп-уметник со ризици CarryMinati [1]
2019 година Збогум Пјудипи Дис песна [2]
Чкрапало Кери Минати, Вибѓор Слободна [3]
2020 година Зиндаги Кери Минати, Вили Френзи Слободна [4]
Воин [5]
Јалгар Преработен во 2021 година за филмот Големиот бик [6]
Датум Кар Ле Кери Минати, Роми, Салим-Сулејман [7]
2021 година Вардаан Кери Минати, Вили Френзи [се бара извор]
2021 година Јас, шеф и заклучување CarryMinati [8]
 1. „5 Satirical Videos From CarryMinati That Are More Hilarious Than The One That Got Taken Down“. mensxp.com (англиски). 18 May 2020. Архивирано од изворникот на 11 March 2023. Посетено на 28 May 2021.
 2. „Watch: Indian YouTuber CarryMinati attacks PewDiePie as T-Series 'feud' continues“. Scroll.in. 3 January 2019. Архивирано од изворникот на 4 January 2019. Посетено на 6 December 2019.
 3. „10 lesser-known facts about controversial YouTuber Ajey Nagar aka CarryMinati“. yahoo.com (англиски). 2020-06-07. Посетено на 2023-03-11.
 4. „CarryMinati on 30mn mark: My content has found resonance with masses“. Telangana Today (англиски). 2021-05-15. Посетено на 2021-10-26.
 5. „YouTuber CarryMinati Overcame Lockdown Anxiety While Shooting For His Debut Film 'Mayday'. news.abplive.com (англиски). 2021-08-03. Архивирано од изворникот на 3 August 2021. Посетено на 2021-10-26.
 6. „Abhishek Bachchan starrer The Big Bull to feature CarryMinati's single Yalgaar“. www.indiatvnews.com (англиски). 2021-03-22. Архивирано од изворникот на 22 March 2021. Посетено на 2021-10-26.
 7. „YouTube star CarryMinati collaborates with Salim-Sulaiman for new song - OrissaPOST“. Odisha News, Odisha Latest news, Odisha Daily - OrissaPOST (англиски). 2020-10-28. Архивирано од изворникот на 5 May 2021. Посетено на 2021-06-16.
 8. „YouTuber Carryminati and director Saumitra Singh come together for a series titled 'Me, Boss & Lockdown'. Free Press Journal (англиски). Посетено на 2022-05-15.