Carnobacterium

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Carnobacterium
Научна класификација
Царство: Bacteria
Оддел: Firmicutes
Класа: Bacilli
Ред: Lactobacillales
Семејство: Carnobacteriaceae
Род: Carnobacterium
Видови

Carnobacterium alterfunditum
Carnobacterium divergens
Carnobacterium funditium
Carnobacterium gallinarum
Carnobacterium iners
Carnobacterium inhibens
Carnobacterium jeotgali
Carnobacterium maltaromaticum
Carnobacterium mobile
Carnobacterium piscicola
Carnobacterium pleistocenium
Carnobacterium viridans

Carnobacterium е род на Грам-позитивни бактерии во рамките на фамилијата CarnobacteriaceaeВидовите C. divergens и C. maltaromaticum се наоѓаат во дивината и во прехранбени продукти и можат да растат анаеробно. Припадниците на овој род не се патогени за луѓето, но може да предизвикаат болести кај рибите.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Leisner, JJ; Laursen, BG; Prévost, H; Drider, D; Dalgaard, P (September 2007). „Carnobacterium: positive and negative effects in the environment and in foods“. FEMS Microbiology Reviews. 31 (5): 592–613. doi:10.1111/j.1574-6976.2007.00080.x. PMC 2040187. PMID 17696886.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]