Cóntact 59

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Cóntact 59
ПотеклоСкопје, Македонија
Жанровипост панк, инди рок
Период на активност2016-денес
Членови
Ива Јованова
Љубен Дерибан
Давид Цветкоски
Љубен Маџиров

Cóntact 59 (се чита: „Контакт 59“) — млад бенд оформен во Скопје од членови кои свират слободна музика со разноликост и разнобојност во мелодијата. Музичкиот жанр кои тие го негуваат е инди-рок и пост-панк. Биле победници на скопскиот „Лузер Фест“ во 2016 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „МК БЕНДОВИ КОИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕШ: CÓNTACT 59“. 21.12.2016. конс. 08.09.2017.