Прејди на содржината

Burkholderia cepacia

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Burkholderia cepacia (кирилично: буркхолдерија цепација) е грам-негативна бактерија од родот Burkholderia. Кај пациентите со цистична фиброза (муковисцидоза), инфекцијата со оваа бактерија е особено проблематична, затоа што често покажува отпорност кон многу лекови и може лесно да се прошири меѓу пациентите.

Застапеност[уреди | уреди извор]

Burkholderia cepacia обично се наоѓа во подземните води и почвата и може да преживее во влажни средини долги временски периоди. Особено кај пациенти со цистична фиброза, претставува голем проблем поради неговата висока отпорност кон антибиотици и лесно може да се прошири меѓу пациентите. Затоа, во многу болници, пациентите со цистична фиброза инфицирани со Burkholderia cepacia се строго изолирани. Инфекцијата со Burkholderia cepacia може да доведе до брзо опаѓање на функцијата на белите дробови и смрт.

Burkholderia cepacia е исто така честа појава во морињата. Како и луѓето и другите копнени жители, Burkholderia cepacia исто така го загрозува морскиот живот, на пример стаклести сунѓери (Hexactinellida) кои живеат на морското дно на Антарктикот, вклучувајќи го и Anoxycalyx joubini . [1] [2] Нејзините ендосимбиотски бактерии (на пр. Pseudoalteromonas sp. TB41) произведуваат специфично ефикасни антибиотици за заштита од колонизација од Burkholderia cepacia. [3] [4]

Дијагноза[уреди | уреди извор]

За дијагностицирање на инфекција со Burkholderia cepacia потребна е изолација на бактериите од спутумот(шлајмот) и нивно култивирање.

Терапија[уреди | уреди извор]

Burkholderia cepacia е покажува природна отпорност кон многу вообичаени антибиотици, вклучувајќи аминогликозиди и полимиксин Б. [5] Бактеријата е толку отпорна што може да ги издржи дури и јодофорите кои се користат како антисептик. [6] Терапијата обично вклучува неколку антибиотици, вклучувајќи цефтазидим, доксициклин, пиперацилин, хлорамфеникол и котримоксазол. [5] Во април 2007 година, истражувачите од Шулих Факултетот за медицина и стоматологија на Универзитетот во Западен Онтарио, работејќи со група од Единбург, објавија дека нашле начин да ја убијат бактеријата. [7]

Историја[уреди | уреди извор]

B. cepacia беше откриена од Walter Burkholder во 1949 година како причина за гниење на обвивката на кромидот. За прв пат беше опишан како човечки патоген во 1950-тите. [8] За прв пат беше откриен кај пациенти со цистична фиброза во 1980-тите. Во епидемии, забележана е стапка на смртност од 35 %. B. cepacia има многу голем геном, кој содржи двојно повеќе генетски материјал од Escherichia coli.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dayton, Paul K. et al.: Recruitment, growth and mortality of an Antarctic hexactinellid sponge, Anoxycalyx joubini. PloS one, Band 8, Nr. 2, 2013, e56939 doi:10.1371/journal.pone.0056939
  2. McClintock, James B. et al.: Ecology of Antarctic marine sponges: an overview. Integrative and Comparative Biology, Band 45, Nr. 2, 2005, S. 359–368.
  3. Romoli, R. et al.: GC–MS volatolomic approach to study the antimicrobial activity of the antarctic bacterium Pseudoalteromonas sp. TB41. Metabolomics, 2013, S. 1–10 doi:10.1007/s11306-013-0549-2
  4. Papaleo, Maria Cristiana et al.: Sponge-associated microbial Antarctic communities exhibiting antimicrobial activity against Burkholderia cepacia complex bacteria. Biotechnology Advances, Band 30, Nr. 1, 2012, S. 272–293.
  5. 5,0 5,1 McGowan J (2006). „Resistance in nonfermenting gram-negative bacteria: multidrug resistance to the maximum“. Am J Infect Control. 34 (5 Suppl 1): S29-37; discussion S64-73. PMID 16813979.
  6. Anderson R, Vess R, Panlilio A, Favero M (1990). „Prolonged survival of Pseudomonas cepacia in commercially manufactured povidone-iodine“. Appl Environ Microbiol. 56 (11): 3598–3600. PMID 2268166.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  7. „Key Found to Kill Cystic Fibrosis Superbug“. Innovations Report. 2007-04-25. Посетено на 2007-04-26.
  8. Burkholder WH (1950). „Sour skin, a bacterial rot of onion bulbs“. Phytopathology. 40: 115–7.