Blueswailing July '64 (Live)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Blueswailing July '64 (Live)
Во живо од The Yardbirds
Издаден23 септември, 2003
Снименјули, 1964
ЖанрБлуз-рок
Траење31:29
Издавачка куќаCastle Music
The Yardbirds“ — Хронологија
Sonny Boy Williamson and The Yardbirds
(1965)
Blueswailing July '64
(2003)
Birdland
(2003)

Blueswailing July '64 е албум во живо снимен од англиската блуз рок група „The Yardbirds“ во јули, 1964. Точниот датум на концертот сèуште е непознат.[1]

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. „Someone to Love Me“ - 2:17
 2. „Too Much Monkey Business“ - 3:07
 3. „I Got Love If You Want It“ - 4:15
 4. „Smokestack Lightning“ - 5:52
 5. „Good Morning Little Schoolgirl“ - 3:36
 6. „She Is So Respectable/Humpty Dumpty“ - 5:31
 7. „The Sky Is Crying“ - 6:41

Истакнати факти[уреди | уреди извор]

По песната „Got Love If You Want It“ било објавено дека гитарата на Ерик Клептон треба да се наштима и во меѓувреме Кејт Рилф ја раскажува приказната околу поранешна проба на која гибсон гитарата на Крис Дрежа се сркшила паѓајќи над појачало. Тој, исто така, тврди дека гитарата на Клептон е единствениот црн фендер џезмастер во светот.[2]

Заслуги[уреди | уреди извор]

ЦД продукција
 • Роџер Допсон - координатор
 • Нил Сливен - бележник
 • Норман Џоплинг - истражување и составување на цитати
 • Дејвид Фрики - водител на интервјуа
 • Роџер Пирси - водител на интервјуа
 • Питер Муди - водител на интервјуа
 • Роберт Палмер - водител на интервјуа
 • Ник Ватсон - аудио и дигитална преработка
 • Сем Штепански - менаџер
 • Пол Бивор - уметничка изработка, дизајн
 • Хемиш Грајмс - фотографија

Наводи[уреди | уреди извор]