Католичка црква „Света Причесна“

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Blessed Sacrament Catholic Church)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Света Причесна
Црквата „Света Причесна“
Вероисповедкатолицизам
Порталhttp://www.blessedsacrament.ca/ Парохиски портал
Историја
Посветена наСвета Причесна
Управа
ПарохијаОнтарио
ЕпархијаОнтариска епархија
МитрополијаКанадска

Католичка црква „Света Причесна“ (англиски : Blessed Sacrament Catholic Church) е црква која се наоѓа во Отава, Канада и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 1913 година и служела како капела, а целосната изградба завршила во 1932 година.