Belvest

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Belvest
Oснована1964; пред 57 години (1964)
СедиштеПјацола сул Брента, Италија
ДејностМода
ПроизводиМашка кроена облека, класични италијански одела
Услугимодно производство, спремно за носење, правење по мерка
Порталbelvest.com

Belvest (на кирилица: Белвест) е италијанска марка за машка облека основана во Пјацола сул Брента во 1964 година.[1] Има 300 вработени,[1] и нејзината фабрика за облека се наоѓа во покраината Падова.[2] Марката нуди услуга „направено по мерка“.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Belvest
  2. Belvest: a great name in men's elegance Parisian Gentleman, 10 јануари 2015
  3. Su Misura

Надворешни врски[уреди | уреди извор]