Прејди на содржината

Believe (песна на Дима Билан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Believe“
сингл од Дима Билан
од албумот Против Правил, Believe
Пуштена26 мај 2008 (2008-05-26)
Снимена2008
ЖанрR&B, поп
Должина3:54
МаркаUniversal Music, EMI, Мистерия Звука
ПеснописецЏим Бинц, Дима Билан
Продуцент(и)Џим Бинц, Тимбаланд[1][2]
Евровизија
земјаРусија
изведувачДима Билан
со Едвин Мартон, Евгениј Плушенко
јазиканглиски
композиторДима Билан и Џин Бинц
текстДима Билан и Џин Бинц
пласман
позиција во полуфинале3.
бодови во полуфинале135
финален пласман1.
бодови во финале272
хронологија на учество
◄ Song #1 (2007)   
Mamo (2009) ►

Верувај“ ― победничкиот руски претставник на Евровизија 2008[3] во Белград, отпеан од Дима Билан. Песната била компонирана и напишана од Џим Бинц (познат и како Џејмс Вашингтон) и Дима Билан.

Претходно, Билан ја претставувал Русија и на Евровизија во 2006 година, со темната поп-песна „Never Let You Go“, каде го зазел второто место.

Историја[уреди | уреди извор]

Едвин Мартон, Дима Билан и Евгени Плушенко во изведба на „Believe“.

На 20 мај 2008 година Билан пеел во првото полуфинале на Евровизија 2008, а песната била изгласана во финалето со јавно гласање. Била изведена како 24-та од 25 песни во финалето на 24 мај 2008 година.

Рускиот уметнички лизгач, носител на олимписки златен медал и трикратен светски шампион Евгениј Плушенко, лизгал на вештачки мраз на сцената како дел од изведбата на песната, додека унгарскиот композитор и виолинист Едвин Мартон свирел на неговиот Страдивариус.

Оваа песна победи на натпреварот, завршувајќи со вкупно 272 поени, со што станала четвртата земја од поранешниот Советски Сојуз што победила на годишниот натпревар. Димитриј Медведев, претседателот на Русија, признал дека тој самиот го гледал натпреварот и веднаш се јавил за да му честита на Дима.

Музичко видео[уреди | уреди извор]

Во март 2008 година било произведено видео за песната Believe. Целиот тим учествувал во производството - Дима Билан, Евгениј Плушенко, Едвин Мартон и Јана Рудковскаја, продуцент на Дима Билан. Дејството на видеото започнува во болница каде што мајка дознава дека нејзиниот син има потреба од помош и му треба скапа операција. Потоа, акцијата продолжила до бар каде што Дима Билан гледал телевизија и открил дека на детето му треба помош. Тој веднаш се јавил кај својата продуцентка Јана Рудковскаја и и кажал дека мораат да сторат нешто за да соберат пари за да му помогнат на детето да преживее. Тие одлучуваат да одржат хуманитарен концерт со настап на тројцата учесници. На крајот од видеото можете да го видите момчето по операцијата. Тој се насмевнал, станал од инвалидска количка и трчал да ги поздрави луѓето што му го спасиле животот. Дима, Evgeni и Edvin го запознале момчето со подароци среќни што парите собрани на концертот му го спасиле животот на детето. Видеото е силно поврзано со песната што ја пренесува пораката дека сè е можно на овој свет ако верувате.

Верзии[уреди | уреди извор]

Песната има и руска верзија која била подеднакво популарна во многу земји.

Список на песна[уреди | уреди извор]

Руско издание
 1. Believe (радио верзија)
 2. Верувај (со виолина)
 3. Верувај (со виолина, караоке)
 4. Верувај (руска верзија - Все в твоих руках - Сè во твоите раце)
 5. Верувај (Russian Version, караоке)
 6. Верувај (Видео)
 7. Как раньше 2.0 (As before)
 8. Как раньше 2.0 (караоке)
 9. Фотосесија
 10. Dima's biography (in English)
Германско издание [4]
 1. Верувај (Eurovision Version)
 2. Верувај (Radio Edit)
 3. Верувај (руска верзија)
 4. Верувајте (Видео)
Белгиско издание
 1. Believe (радио верзија) - 3:17
 2. Believe (руска верзија) - 3:17
 3. Верувај (шпанска верзија) - 3:17
 4. Believe (Video) - 4:03

Историја на емитување[уреди | уреди извор]

Регион Датум
Русија 26 мај 2008
Германија 6 јуни 2008
Белгија 7 јули 2008
Данска 16 јули 2008
Финска
Норвешка
Шведска

Музички списоци[уреди | уреди извор]

Предлошка:Single chart
Chart (2008) Peak
Position
Белгија (Ultratip 50 Flanders)[5] 16
Германија (Media Control AG)[6] 52
Russia Airplay (Tophit)[7] 1
Шведска (Sverigetopplistan)[8] 28

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Dima Bilan again conquers Russian hearts“. eurovision.tv. Посетено на 23 мај 2021.
 2. Предлошка:Cite AV media notes
 3. „Dima Bilan again conquers Russian hearts“. Eurovision.tv. 2008-03-09. Архивирано од изворникот на 10 март 2008. Посетено на 23 мај 2021.
 4. German edition of Believe[мртва врска][мртва врска]
 5. „Ultratop Dima Bilan discographie“.
 6. "Die ganze Musik im Internet: Charts, News, Neuerscheinungen, Tickets, Genres, Genresuche, Genrelexikon, Künstler-Suche, Musik-Suche, Track-Suche, Ticket-Suche - musicline.de" (на германски). Media Control Charts. PhonoNet GmbH.
 7. "Russia Airplay Chart for 2008-05-26“. Посетено на 25 мај 2021.
 8. "Swedishcharts.com – Dima Bilan – Believe". Singles Top 60. Hung Medien.