Believe (албум на Џастин Бибер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Believe“
Студиски албум од Џастин Бибер
Издаденјуни 15 2012 (2012-06-15)
Снимен2011–12
ЖанрПоп, Р&Б, денс-поп
Траење48:09
Издавачка куќаСкулбој, Ајландс
ПродуцентЏастин Бибер, Скутер Браун
Џастин Бибер — Хронологија
Under the Mistletoe
(2011)
Believe
(2012)
Believe Acoustic
(2013)
Издадени песни од Believe
 1. "Boyfriend"
  Издадена: 27 март 2012
 2. "As Long as You Love Me"
  Издадена: 9 јули 2012
 3. "Beauty and a Beat"
  Издадена: 24 октомври 2012
 4. "Right Here"
  Издадена: 26 февруари 2013[1]
 Професионални оценки
Средна оценка
Извор Оценка
Metacritic 68/100
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4/5 ѕвездички[2]
The A.V. Club B−[3]
BBC Music favorable
Entertainment Weekly B+
The Independent 2/5 ѕвездички
Los Angeles Times 3.5/4 ѕвездички[4]
Now 3/5 ѕвездички[5]
The Observer 4/5 ѕвездички[6]
Rolling Stone 3/5 ѕвездички
Slant Magazine 2.5/5 ѕвездички

Believe е третиот студиски албум на канадскиот пејач Џастин Бибер, објавен на 15 јуни 2012 од страна на Ајландс Рекордс. Бибер во албумот соработува со повеќе рап артисти како: Даркчајлд, Хит Бој, Дипло и Макс Мартин.

„Boyfriend“ бил издаден како водечки сингл на албумот на 26 март 2012 година. Песната добила мешани критики, а некои критичари го споредија со Џастин Тимберлејк. „Boyfriend“ дебитираше на второто место на „Билборд Хот 100“, со 521.000 продадени копии во првата недела. На 26 јуни беше потврдено дека „As Long As You Love Me“ ќе бил вториот официјален сингл од албумот.

Позадина[уреди | уреди извор]

На 1 март 2012, Џастин гостувал во е емисијата на Елен де Џенерис, каде објавил дека првиот сингл од неговиот трет студиски албум ќе се вика „Воуfriend“. Песната е напишана од Џастин и Мајк Поснер, а продуцирана од Мајк Поснер и Мејсон Леви. Бибер исто така ги поканил своите обожаватели да учествуваат во графичкото решение за песната „Воуfriend“. Дизајнот со најмногу гласови станал официјалниот омот за најавниот сингл „Воуfriend“.

Cинглови[уреди | уреди извор]

 • На 1 март 2012, Џастин на едно ТВ шоу објавил дека првиот сингл од неговиот трет студиски албум ќе се вика „Воуfriend“.
 • На 26 јуни 2012 беше објавено дека вториот сингл од албумот е наречен „Аѕ Long As You Love Me“. Освен Џастин, во песната пее односно рапува и раперот Биг Шон.
 • Третиот сингл од „Веlieve“ бил издаден на 13 ноември, а се викал „Веаuty And A Beat“. Во песната заедно со Џастин пее и популарната раперка Ники Минаж. Песната се најде на 5. место на американската топ листа.
 • „Right Here“, во соработка со Дрејк е четвртиот сингл од албумот и е објавен на 5 февруари 2013.
 • Петтиот сингл „Аll Around The World“ ќе биде објавен на 4 март 2013 година.

Акустична верзија[уреди | уреди извор]

На 14 декември 2012, Џастин во емисијата „Шоуто на Елен“ објавил дека ќе реализира нов албум кој ќе биде акустична верзија од албумот „Веlieve“. Албумот бил издаден на 29 јануари 2013 година.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Бр. Наслов Траење
1. „All Around the World“ (со Лудакрис) 4:04
2. „Boyfriend“   2:51
3. „As Long as You Love Me“ (со Биг Шон) 3:49
4. „Catching Feelings“   3:54
5. „Take You“   3:40
6. „Right Here“ (со Дрејк) 3:24
7. „Fall“   4:08
8. „Die in Your Arms“   3:57
9. „Thought of You“   3:50
10. „Beauty and a Beat“ (со Ники Минаж) 3:48
11. „One Love“   3:54
12. „Be Alright“   3:09
13. „Believe“   3:42

Сертификати за продажба[уреди | уреди извор]

Држава Сертификат
Австралија[8] Златен
Бразил[9] 2 X Платинест
Канада[10] 2 X Платинест
Данска[11] Платинест
Мексико[12] Платинест
Шпанија[13] Златен
Шведска[14] Платинест
САД[15] Платинест

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://www.allaccess.com/top40-rhythmic/future-releases
 2. Kellman, Andy. „Believe – Justin Bieber“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на June 27, 2012.
 3. Koski, Genevieve (June 26, 2012). „Justin Bieber: Believe“. The A.V. Club. Onion, Inc. Посетено на June 27, 2012.
 4. Wood, Mikael (June 18, 2012). „With 'Believe,' Justin Bieber's at top of his vocal game“. Los Angeles Times. Tribune Company. Посетено на June 27, 2012.
 5. Ritchie, Kevin (June 21, 2012). „Justin Bieber – Believe“. Now. Now Communications. Архивирано од изворникот на 2012-06-27. Посетено на June 27, 2012.
 6. Hermione, Hoby (June 17, 2012). „Justin Bieber: Believe – review“. The Observer. guardian.co.uk. Посетено на June 27, 2012.
 7. „Believe – Deluxe Edition [Limited domestic] [CD + DVD]“ (јапонски). Universal Music Japan. Посетено на June 27, 2012.
 8. http://www.aria.com.au/pages/httpwww.aria.com.aupagesALBUMaccreds2012.htm
 9. http://abpd.org.br/certificados_interna.asp?sArtista=Justin+Bieber&tmidia=1 (португалски)
 10. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-12-02. Посетено на 2013-02-06.
 11. http://www.ifpi.dk/?q=content/justin-bieber-believe-umg (дански)
 12. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано (PDF) од изворникот 2012-07-26. Посетено на 2012-07-26.
 13. http://promusicae.es/files/listassemanales/albumes/historial/TOP%20100%20ALBUMES%2012_25.pdf Архивирано на 23 јуни 2013 г. (шпански)
 14. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-11-04. Посетено на 2013-02-06.
 15. http://www.riaa.com/goldandplatinumdata.php?artist=%22Believe%22 Архивирано на 24 септември 2015 г. (англиски)