Behemoth

Од Википедија — слободната енциклопедија
Behemoth
Behemoth во 2004
Животописни податоци
ПотеклоГдањск, Полска
ЖанровиБлек метал, дет метал
Период на активност1991–сѐ уште
ИздавачиMetal Blade, Nuclear Blast, Wild Rags, Pagan, Avantgarde Music, Regain, Century Media, Mystic Production
СоработнициBlindead
Мреж. местоbehemoth.pl
Членови
Адам Дарски
Збигнев Промински
Томаш Вроболевски
Патрик Штибер
Поранешни членови
Види поранешни ченови

Behemoth (се чита: Бехемот) — полска блек метал музичка група основана 1991 година во Гдањск.[1] Се сметаат за значајна група која придонела за етаблирање на екстремниот метал во полската алтернативна сцена.[2] До доцните 1990-ти групата свирела класичен блек метал со пагански текстови, но потоа го сменила пристапот кон текстовите и пишувале за окултизам и телема. Со издавањето на албумот Сатаника во 1999, групата демонстрирала извесни дет метал влијанија. Единствен член на бендот од неговото основање до денес е Адам Дарски, кој има улога на фронтмен и втор гитарист, додека останатите членови се менувале низ текот на годините.[3]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

 • Sventevith (Storming Near the Baltic) (1995)
 • Grom (1996)
 • Pandemonic Incantations (1998)
 • Satanica (1999)
 • Thelema.6 (2000)
 • Zos Kia Cultus (Here and Beyond) (2002)
 • Demigod (2004)
 • The Apostasy (2007)
 • Evangelion (2009)
 • The Satanist (2014)
 • I Loved You at Your Darkest (2018)
 • Opvs Contra Natvram (2022)

Членови[уреди | уреди извор]

Актуелни[уреди | уреди извор]

Поранешни[уреди | уреди извор]

 • Адам Мурашко – тапани (1991–1996)
 • Адам Малиновски – гитара, следечки вокали (1991–1992)
 • Рафал Брауер – гитара, следечки вокали (1993–1994)
 • Славомир Коласа – бас гитара, следечки вокали (1993)
 • Лешек Џиглиевски – гитара (1999), bass, backing vocals (1995–1997, 1998–1999)
 • Мефисто – бас гитара, следечки вокали (1997–1998)
 • Матеуш Шмиерцхалски – гитара, следечки вокали (2000–2003)

Сесиски музичари[уреди | уреди извор]

 • Марцин Новак – бас гитара (2000–2003)[5]

За настапи во живо[уреди | уреди извор]

 • Бартоломеј Варушевски – бас гитара, следечки вокали (1999)
 • Истван Лендвај – бас гитара, следечки вокали (2003)[6]
 • Михал Стопа – гитара, следечки вокали (2004)
 • Адам Шиерцега – тапани (2013)[7]
 • Керим Лехнер – тапани (2013)[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Barkan, Jonathan (15 September 2015). „Behemoth Release Official Video for "The Satanist". Bloody Disgusting. Посетено на 30 June 2016.
 2. „The Metal Crypt - Behemoth - Zos Kia Cultus (Here and Beyond) Review“. Посетено на 2009-05-24.
 3. „Biography“. Allmusic.com. Посетено на 2009-05-24.
 4. „Adam "Nergal" Darski (Behemoth) - Wywiad“. Magazyngitarzysta.pl. Архивирано од изворникот на 2014-02-22. Посетено на 2015-03-05.
 5. „Behemoth - Piosenki, Płyty, Biografia - Onet Muzyka“. Muzyka.onet.pl. Посетено на 2015-03-05.
 6. „Rise Seek Full Time Rhythm Guitarist“. Blabbermouth.net. 2003-11-19. Посетено на 2015-03-05.
 7. „Behemoth: nie ścigamy się z nikim“. Muzyka. 2013-08-13. Архивирано од изворникот на 2014-10-20. Посетено на 2015-03-05.
 8. „Behemoth Featuring Ex Decapitated Drummer Krimh: Drum Cam Footage From See Rock Festival“. Blabbermouth.net. 2013-06-23. Посетено на 2015-03-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]