Bang Chan

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Bang Chan
Основни податоци
Родено имеChristopher Bang
Познат(а) и какоCB97
Жанр(ови)
Занимање/ња{{hlist| рапер| текстописец|продуцент}
Инструмент(и)Vocals
Години активност2017–present
Прод. куќа/ќиJYP
Сродни групи

Christopher Bang (роден на 3 октомври 1997), подобро познат по неговото корејско име Bang Chan, е австралиски рапер, пејач, текстописец и продуцент познат како водач на јужнокорејската машка група Stray Kids . Пред Stray Kids, тој и двајца други членови на групата формираа хип-хоп трио, 3Racha , каде што беше претставен под алијас CB97 .

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Кристофер Бенг се преселил во Сиднеј, Австралија , на многу рана возраст. Има помлада сестра наречена Хана и помлад брат Лукас. Тој сменил место на живеење 5 пати, додека сѐ уште живеел во Австралија. Пред да замине од Сиднеј , тој ја посетувал Високата школа за изведувачки уметности во Њутаун . Кога се преселил во Јужна Кореја , тој се запишал во средното училиште Чехондам . Кристофер учествувал во мјузикли, учејќи балет и модерен танц. Тој се приклучи на JYP Entertainment во 2010 година, откако помина на аудиција во Австралија, организирана од неговите родители.

Кариера[уреди | уреди извор]

2017: 3racha[уреди | уреди извор]

3Racha беше формирана кон крајот на 2016 година во Сеул , Јужна Кореја . На 18 јануари 2017 година, Chan(CB97) и соработниците Changbin (SPEAR B) и Jisung (J.ONE), ја подигнаа својата прва микс-лента , J: / 2017 / mixtape , на SoundCloud, која се состоеше од седум песни .[1] Тие веднаш добија признанија од слушателите за нивната способност да пишуваат и да продуцираат сопствена музика на професионално ниво.

2018: Stray Kids[уреди | уреди извор]

На 25 март 2018 година, 3Racha дебитираше со Stray Kids со " I Am Not Ep" и синглот "District 9".[2] Сите тројца членови на 3Racha учествуваа како текстописци и продукција на албумот.

Stray Kids објави уште два албума во 2018 година, со наслов I Am Who и I Am You , во која Chan, заедно со 3Racha, земаат учество како текстописци и продукција во повеќето песни.[3]

  1. „J:/2017/mixtape“. SoundCloud.
  2. jypentertainment (26 March 2018). „Stray Kids "District 9" M/V“.
  3. Herman, Tamar. „Stray Kids Look Inward on 'I Am You' EP: Watch the Single's Music Video“. Billboard. Billboard. Посетено на 30 October 2018.