Balkanika TV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Balkanika TV (Bulgaria)
Отпочната15 август 2005
ДржаваБугарија
Веб-странаhttp://www.balkanika.tv/

Балканика ТВ или Балканика музичка телевизија е бугарска музичка телевизија, која емитува популарна музика и современи хитови од сите балкански земји. Каналот бил лансиран на 15 август 2005 година и е дел од групата Фан ТВ. Во почетокот на 2013 година, телевизијата започна со емитување на HD.