Baeospora myosura

Од Википедија — слободната енциклопедија
Baeospora myosura
Научна класификација
Царство: Fungi
Оддел: Basidiomycota
Класа: Agaricomycetes
Ред: Agaricales
Семејство: Marasmiaceae
Род: Baeospora
Вид: B. myosura
Научен назив
Baeospora myosura
Singer (1938)
Baeospora myosura
Научна класификација
Царство:
Колено:
Класа:
Ред:
Семејство:
Род:
Вид:
B. myosura
Биномен назив
Baeospora myosura

Baeospora myosura , попозната како четинарско-конусна baeospora, е вид на габа што произведува печурки со долги, крупни влакна.[1] Расте на растителен материјал и ѓубриво. Таа е бела до кремаста и бојата на спорите е бела, кремаста или жолтеникава. Најчесто се наоѓа во Северна Америка и Европа. Вообичаеното име на печурката е капа од четинари.[2] Тоа беше опишано во 1938 година од микологот Ролф Сингер. Се смета за неотровен.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Canadian Biodiversity“. Архивирано од изворникот на 2006-10-03. Посетено на 2009-01-15.
  2. Roger's Mushrooms
  3. Miller Jr., Orson K.; Miller, Hope H. (2006). North American Mushrooms: A Field Guide to Edible and Inedible Fungi. Guilford, CN: FalconGuide. стр. 136. ISBN 978-0-7627-3109-1.