BabyTV

Од Википедија — слободната енциклопедија
BabyTV
Отпочната4 декември 2003 година.
СопственикFox Networks Group
СлоганТоа е нивен избор
ЈазикАнглиски, хебрејски
Област на емитувањеНиз целиот свет
СедиштеЛондон, Обединето Кралство
Веб-странаwww.babytv.com

BabyTV е меѓународен телевизиски канал за бебиња, мали деца и родители, во сопственост на Fox Networks Group, во крајна линија во сопственост на компанијата Волт Дизни. Лансиран во 2003 година, BabyTV се дистрибуира во над 100 земји, емитувајќи се на 18 јазици (заклучно со 2013 година). Каналот не емитува телевизиски реклами.

Историја[уреди | уреди извор]

 • BabyTV за првпат бил развиен во 2003 година како канал во Израел од Рон Исак, Маја и Лиран Талит и членовите на нивното семејство.[1][2][3]
 • BabyTV за првпат бил лансиран во 2005 година, а во септември 2007 година, News Corp 's Fox International канали се здоби со голем удел во BabyTV, ставајќи го заедно со нејзините меѓународни придонеси за Fox Crime, Fox, National Geographic и други.
 • Во 2006 година, Indovision со Дори Медија дистрибуција започна со работа BabyTV во Индонезија. Повторно бренд како Визија 3 Бебе, овој канал е наречен на индонезиски и ги има истите програмски содржини и распореди со кои греди бебе ТВ Азија; сепак, рекламирањето е различно на двата греди.
 • BabyTV исто така бил лансиран на Sky Digital во Велика Британија на 5 февруари 2007 година.[4]
 • Во 2008 година, француските власти забраниле емитување на програми наменети за деца под 3-годишна возраст, и наредија предупредувањата да бидат вклучени на странски канали што се достапни во Франција, како BabyTV и неговиот конкурент BabyFirst .[5]
 • Каналот, заедно со Фокс Крајм и Фокс, бил лансиран во Индија на 25 март 2009 година.
 • Во јануари 2011 година, BabyTV бил додаден во програмскиот пакет на Dish Network на каналот 126.
 • На 1 декември 2011 година, BabyTV бил лансиран преку SkyCable канал 140 и тој ќе биде достапен само преку својата дигитална платформа.
 • На 1 октомври 2012 година, BabyTV бил лансиран преку мио ТВ канал 244 и тој ќе биде првиот што го започна каналот во HDTV 16: 9 формат.
 • Хонгконг, Тајван и Макао се достапни на Сега ТВ Канал 448, Кабелскиот ТВ Канал 61 (SD) и 861 (HD) и Тајван CATV Channel 311 (HD) и CHT MOD Channel 17.
 • Верзија за шпански јазик е достапна во САД на Dish Network.
 • Достапно е и на мрежата на ОСН, на БЕИН Мрежа и на Мој-HD со арапски јазик .
 • На 20 март 2019 година, каналот стана дел од Walt Disney Direct-to-Consumer & International како резултат на аквизиција на Fox 21st Century од компанијата Walt Disney .

Теми[уреди | уреди извор]

Оригиналната програма библиотека на BabyTV, која е развиена во соработка со експерти за развој на детството и експерти за содржина, е изградена околу девет теми за развој, кои ги опфаќаат сите вештини за рано учење и пресвртници за развој на мали деца.[6]

Деветте категории, вклучуваат следново. Тие се:

 • Први концепти
 • Nature & Animals
 • Music & Art
 • Imagination & Creativity
 • Building Friendships
 • Songs & Rhymes
 • Guessing Games
 • Activities
 • Bedtime

На барање[уреди | уреди извор]

Видеото на услугата на побарувачката на BabyTV содржи уредувани сегменти на програмирање BabyTV, категоризирани во нивните девет развојни теми, во стотици получасовни сегменти и е достапна на јазици, вклучувајќи англиски, француски, шпански, португалски, мандарински и турски. Ќе биде лансиран на ТВ Стархуб во Сингапур и други даватели на платени ТВ во Азија во иднина.

Домашно видео[уреди | уреди извор]

BabyTV воведе понуда за ДВД. „Библијата за мои први години“ е библиотека која опфаќа вештини за рано учење и развојни чекори со кои се соочуваат децата во првите години. ДВД-колекцијата на BabyTV има сегменти со содржина на BabyTV и вклучува некои од водечките ликови на каналот, како што се Pitch & Potch.[7][8]

Пренесувања преку радио[уреди | уреди извор]

RR Media обезбедува услуги за репродукција и врски до каналот BabyTV. Јазиците се шифрираат и се поврзуваат преку Hotbird 6 и Galaxy 23.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Carvajal, Doreen (18 May 2008). „BabyTV and BabyFirstTV target the diaper set“. The New York Times. Посетено на 26 June 2019.
 2. Krieger, Candice (August 2, 2012). „The woman nurturing TV channel for babies“. The Jewish Chronicle. Посетено на 26 June 2019.
 3. Dade Hayes (2008). Anytime Playdate: Inside the Preschool Entertainment Boom, or, How Television Became My Baby's Best Friend. Simon and Schuster. стр. 153–157 and passim. ISBN 978-1-4165-6433-1.
 4. Baby TV launches on Sky - Tech News - Digital Spy
 5. Christine Ollivier, "France bans broadcast of TV shows for babies", Associated Press in Deseret News, 20 August 2008.
 6. „BabyTV - programs“. Архивирано од изворникот на 2011-09-02. Посетено на 2020-05-15.
 7. BabyTV launches My First Years Library | Licensing Industry | News by Licensing.biz
 8. BabyTV case study in the RRsat Website

Надворешни врски[уреди | уреди извор]