B (латиница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од B (Латиница))
Прејди на: содржини, барај
Bb

B е втората буква од латиницата. Оваа буква скоро во сите азбуки ја има фонетската вредност /b/ а во некои јазици и вредноста /p/. Оваа буква се користи во македонскиот јазик за транскрипција на кириличната буква б.