BTR-60

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
BTR-60
BTR-60PB DA-ST-89-06597.jpg
BTR-60PB
Тип Амфибиско Оклопно возило
Потекло  СССР
Употребна историја
Во служба 13 декември 1959-денес
Корисници Види Оператори
Војни Види Листа на конфликти
Производна историја
Конструктор В. А. Дедков
Конструирано 1955
Производител Gorkovsky Avtomobilny Zavod (СССР)
Ratmil Regie Autonoma (Романија, TAB-71)
Год. на производство 1960 - 1976 (СССР)
Произведени ~25,000 (СССР)
Варијанти Види Варијанти
Тех. особености (BTR-60PB)
Тежина 10.3 тони
Должина 7.56 м
Ширина 2.825 м
Висина 2.31 м
Екипаж 3 + 14