BNP Paribas Fortis

Од Википедија — слободната енциклопедија
BNP Paribas Fortis
Видподружница
Дејностфинансови услуги
Основано1990
СедиштеБрисел, Белгија
Вработени
37,000, од кои 18.000 во Белгија
Матично претпријатие
BNP Paribas
Мреж. местоwww.bnpparibasfortis.com Уреди на Википодатоците

BNP Paribas Fortis е комерцијалното име на Фортис банката, меѓународна банка со фокус во Белгија. Денес 75% од акциите на банката му припаѓаат на BNP Paribas.

Судската одлука изречена, на 12 декември 2008 година, сопственост да биде резултат на нелегитимна акција, продажбата е направена контингент со акционерско одобрување. На 11 февруари 2009, состанокот на акционерите одбил да ја одобри продажбата, но по некои промени кој биле направени дополнително во договорот дошло до повторни преговори со BNP Paribas, што завршило со продажба која била одобрена од страна на акционерите на 28 април (Гент) и 29 (Утрехт), а завршилa на 12 мај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]