BMC Switzerland

Од Википедија — слободната енциклопедија
BMC Switzerland AG
ДејностBicycles
Основано1986
Седиште,
ПроизводиBicycles, cycling accessories
Мреж. местоbmc-switzerland.com
Седиштето на BMC
BMC лабораторија за импликации

BMC Switzerland AG (кратенка на „компанија за производство на велосипеди“) е производител на производи за велосипеди и велосипедизам со седиште во Гренчен, Швајцарија .[1] BMC дизајнира, гради и дистрибуира патни велосипеди, планински велосипеди и патнички велосипеди пред сè за продажба на дилери во Северна Америка, Европа, Јужна Африка, Австралија, Источна Азија и Обединетите Арапски Емирати .[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1986 година, Американецот Боб Бигелоу го основал BMC како асемблер и дистрибутер на големо на велосипедите Рали . Откако ја изгубил лиценцата за дистрибутер, Бигелоу започнал со производство на велосипеди под новата етикета на BMC, но и понатаму останал како пробна марка. Во 2001 година, компанијата ја сменила својата стратегија, свртувајќи се кон поголеми инвестиции во областа на инженерството и дизајнот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Contact - BMC Switzerland“. bmc-switzerland.com. Посетено на 16 November 2014.
  2. „Find a BMC retailer - BMC Switzerland“. bmc-switzerland.com. Посетено на 16 November 2014.[мртва врска]