Aureoboletus moravicus

Од Википедија — слободната енциклопедија
Aureoboletus moravicus
Научна класификација
Царство:
Колено:
Класа:
Ред:
Семејство:
Род:
Биномен назив
Aureoboletus moravicus

(Vacek) W.Klofac (2010)
Синоними
  • Boletus moravicus Vacek (1946)
  • Xerocomus moravicus (Vacek) Herink (1964)
  • Boletus leonis D.A.Reid (1966)
  • Xerocomus leonis (D.A.Reid) Alessio (1985)

Aureoboletus moravicus, попозната како темелеста габа, е вид на габички од фамилијата Boletaceae што се среќава во Европа. Првично опишан како Boletus moravicus од Вацлав Вацек во 1946 година, тој бил пренесен во родот Aureoboletus од Волфганг Клофац во 2010 година. Тоа е невообичаено болето со непозната јадливост што се појавува како ранлив вид на некои европски црвени листи, и се смета за критично загрозен во Чешка. Претпочитаните живеалишта вклучуваат паркови, во близина на дабови дрвја.

Наводи[уреди | уреди извор]