Aureoboletus gentilis

Од Википедија — слободната енциклопедија
Aureoboletus gentilis
Научна класификација
Царство:
Колено:
Класа:
Ред:
Семејство:
Род:
Биномен назив
Aureoboletus gentilis

(Quél.) Pouzar (1957)
Синоними
 • Boletus cramesinus Secr. (1833)
 • Boletus granulatus var. tenuipes Cooke (1883)
 • Boletus sanguineus subsp. gentilis (Quél.) Quél. (1883)
 • Boletus sanguineus var. gentilis Quél. (1884)
 • Viscipellis gentilis (Quél.) Quél. (1886)
 • Boletus gentilis (Quél.) Sacc. (1888)
 • Ixocomus gentilis (Quél.) Quél. (1888)
 • Boletus tenuipes (Cooke) Massee (1892)
 • Xerocomus gentilis (Quél.) Singer (1942)
 • Pulveroboletus gentilis (Quél.) Singer (1945)
 • Pulveroboletus cramesinus (Secr. ex Watling) M.M.Moser ex Singer (1966)

Aureoboletus gentilis е вид на габички од фамилијата Boletaceae. Првично опишан како Boletus sanguineus var. gentilis од францускиот миколог Лусиен Келе во 1884 година, тој бил пренесен во родот Aureoboletus од Зденек Поузар во 1957 година. Се смета за ранлив во Чешка.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]