arXiv

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ArXiv (identifier))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

arXiv
ArXiv web.svg
Вид место
научно
Достапно наанглиски
СопственикУниверзитет „Корнел“
СоздавачПол Гинспарг
Адресаarxiv.org
Место на Алексанагативен пораст 1.797 (25 ноември 2019)[1]
Комерцијалноне
Пуштено14 август 1991
Тековна состојбаактивно
ISSN2331-8422
OCLC-бр.228652809

arXiv (изг. архајв, во прев. „архив“) — складиште со отворен пристап со електронски претпечати (нарелени е-печати) одобрени за објавување по проверка, но без целосна рецензија. Се состои од семрежно достапни научни написи од полето на математиката, физиката, астрономијата, електротехниката, информатиката, квантитативната биологија, статистиката, финансиската математика и економијата. Во случајот на многу гранки на математиката и физиката, речиси сите научни трудови се самоархивираат ма складиштето arXiv.

Отопчнато е на 14 август 1991 г. и надминало половина милион написи на 3 октомври 2008 г.,[2][3] а кон крајот на 2014 г. веќе содржело милион.[4][5] До октомври 2016 г. стапката учество достигнала 10.000 поднесоци месечно.[5][6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Arxiv.org Traffic, Demographics and Competitors - Alexa“. Alexa.com (англиски). Посетено на 1 November 2019.
  2. Ginsparg, Paul (2011). "It was twenty years ago today ...". arXiv:1108.2700 [cs.DL]. 
  3. „Online Scientific Repository Hits Milestone: With 500,000 Articles, arXiv Established as Vital Library Resource“. News.library.cornell.edu. October 3, 2008. Посетено на July 21, 2013.
  4. Vence, Tracy (December 29, 2014), „One Million Preprints and Counting: A conversation with arXiv founder Paul Ginsparg“, The Scientist
  5. 5,0 5,1 Staff (January 13, 2015). „In the News: Open Access Journals“. Drug Discovery & Development.
  6. „arXiv monthly submission rate statistics“. Arxiv.org. Посетено на November 5, 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]