Anywhere in the World

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Anywhere in the World“
Сингл од Марк Ронсон и Кети Би
Формат Дигитално симнување
Снимен 2011
Жанр Поп
Должина 3:53
Издавачка куќа Кока-Кола
Хронологија на синглови на Марк Ронсон и Кети Би
"Somebody to Love Me"
(2010)
"Anywhere in the World"
(2012)

"Anywhere in the World" е заеднички сингл од англискиот диџеј, гитарист, музички продуцент, уметник Марк Ронсон и англиската пејачка и композитор Кети Би. Синглот беше снимен како дел од промотивната кампања Move to the Beat на Кока-Кола за Летните олимписки игри 2012 во Лондон.[1][2] Синглот беше издаден како дигитално симнување на 30 март, 2012 година во Белгија и на 13 мај, 2012 година во Обединетото Кралство.

Список на песната[уреди | уреди извор]

Дигитално симнување
 1. "Anywhere in the World" (Радио преработка) - 3:53
UK Digital EP
 1. "Anywhere in the World" (Радио преработка) - 3:53
 2. "Anywhere in the World" (Sport-a-Pella Верзија) - 3:51
 3. "Making of Anywhere in the World" - 2:36

Позиција на топ-листите[уреди | уреди извор]

Табела (2012) Највисока
позиција
Белгија (Ultratip Фландрија)[3] 13
Белгија (Ultratip Валонија)[4] 13
Франција (SNEP)[5] 185
Ирска (IRMA)[6] 95
Швајцарија (Media Control AG)[7] 52
Британски Синглови (The Official Charts Company)[9] 55

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Регион Датум Формат
Белгија 30 март 2012[10] Дигитално симнување
Обединето Кралство 13 мај 2012[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Plagenhoef, Scott (12 March 2012). „Mark Ronson Discusses Recording New Song With Katy B for Global Olympic Ad Campaign“. Rolling Stone. Посетено на 29 April 2012.
 2. Prewitt, Alex (26 April 2012). „Mark Ronson creates Olympic 'orchestra'. ESPn. Посетено на 29 April 2012.
 3. "Ultratop.be – Mark Ronson & Katy B – Anywhere In The World" (на холандски). Ultratip. ULTRATOP & Hung Medien / hitparade.ch.
 4. "Ultratop.be – Mark Ronson & Katy B – Anywhere In The World" (на француски). Ultratip. ULTRATOP & Hung Medien / hitparade.ch.
 5. "Lescharts.com – Mark Ronson & Katy B – Anywhere In The World" (на француски). Les classement single. Hung Medien.
 6. „Top 100 Singles Week ending 10th May 2012“. IRMA. 2012-05-18. Архивирано од изворникот на 2012-09-21. Посетено на 2012-07-24.
 7. "Mark Ronson & Katy B – Anywhere In The World swisscharts.com". Swiss Singles Chart. Hung Medien.
 8. http://www.officialcharts.com/singles-chart/
 9. "[8] Archive Chart" UK Singles Chart. The Official Charts Company.
 10. iTunes - Music - Anywhere in the World (Radio Edit) - Single by Mark Ronson & Katy B
 11. Anywhere in the World - Single by Mark Ronson & Katy B - Preorder Anywhere in the World - Single on iTunes