Animal Planet

Од Википедија — слободната енциклопедија
Animal Planet
Отпочнатаоктомври 1, 1996; пред 27 години (1996-10-01)
СопственикDiscovery, Inc.
Формат на слика1080i HDTV
СлоганWilder is better
ДржаваСАД
ЈазикАнглиски
Област на емитувањеНационално
СедиштеСАД
Сестрински канал(и)
Веб-странаanimalplanet.com
Достапност
Сателитска телевизија
Orby TVChannel 190 (HD)
Dish NetworkChannel 184 (HD)
DirecTV
Astro MalaysiaChannel 556 (HD) Channel 576 (SD)
Кабелска телевизија
Достапно на повеќето кабелски системиВарира според давателот на кабел
IPTV
Verizon FiOS
 • Channel 130 (SD)
 • Channel 630 (HD)
AT&T U-verse
 • Channel 252 (SD)
 • Channel 1252 (HD)
Семрежно емитување
fuboTVLive Stream
PhiloInternet Protocol television
YouTube TVInternet Protocol television

Animal Planet (стилизирана како животинска планета) е американски телевизиски канал за кој треба да се плати за да се користи и е во сопственост на Discovery, Inc. Прво формирана на 1 октомври 1996 година, мрежата првенствено е посветена на серии и документарци за диви животни и домашни миленици.

Каналот првично бил заедничко вложување со BBC Worldwide, и го фаворизирал образовното програмирање како што се документарците за природа. Во 2008 година, Animal Planet усвои позрел програмски правец, со акцент на агресивни и грабливи портрети на животни, како и зголемување на програмите за реалност, по личности вклучени во занимања и истраги поврзани со животните. Animal Planet се ребрендирал повторно во октомври 2018 година, префрлајќи се назад кон повеќе семејно-насочена насока, и покрај тоа што емитувал некои зрели програми.

Од јануари 2016 , приближно 91,603,000 домаќинства го добиле Animal Planet.[1] Discovery исто така воспостави или лиценцира меѓународни верзии на каналот во различни региони.

Историја[уреди | уреди извор]

Аnimal Planet била лансирана на 1 октомври 1996 година; таа била создадена од комуникациите Discovery во соработка со BBC Worldwide. На 1 јануари 1997 година, дистрибуцијата на „Анимал Планет“ се зголеми како резултат на корпорацијата Advance Entertainment што го продаде слотот за сателитски транспондери што припаѓа на услугата WWOR EMI (национална програма за суеверија на Secaucus, WWOR-TV на Њу Џерси / Њујорк, која била имплементирана после преодот од 1989 година на Правилникот за правата на ексклузивноста на Синдикацијата за ексклузивност од страна на Федералната комисија за комуникации ) до Дискавери комуникации, заменувајќи ја програмата со Animal Planet целосно.[2]

Кон крајот на 2005 година, како дел од повеќемилионската експанзија, Националниот аквариум во Балтимор отвори изложба под името „Animal Planet Australia: Wild Extreme". Animal Planet и Националниот аквариум во Балтимор најавија повеќегодишно партнерство претходната година, што произведе оригинален филм за ориентација кој им дава позадина на посетителите на Аквариум на австралиската област која ја инспирирала новата изложба и посветената област во рамките на експанзијата каде посетителите можат да дознаат за Напорите за зачувување на животните Планети и други програмирање. Партнерството исто така овозможи можност за идните продукции на телевизиски програми за Националниот аквариум во истражувањето и експонатите во Балтимор.[3]

Во 2006 година, BBC Worldwide го продаде својот 20% интерес за предводникот на американската мрежа предводник на животните, назад во комуникациите Discovery.[4] BBC ја задржа својата 50% сопственост во европските, азиските и латиноамериканските канали на животните, како и интересот на малцинствата во животинска планета Јапонија и животинската планета Канада до 15 ноември 2010 година,[5] кога BBC Worldwide продаде 50% интерес за животните Планети и Лив за откривање комуникации за 156 милиони долари.[6] Animal Planet е дополнително придружен член на Caribbean Cable Cooperative.

За време на доцните 2000-ти, Genius Products објави договор за дистрибуција во САД, во кој беа вклучени Animal Planet и TLC . Џекс Пацифик, исто така, склучи договор за лиценцирање за развој на производи за домашни миленици маркирани со животни.

Ребрендирање во 2008 година[уреди | уреди извор]

Лого на Animal Planet користено од 3 февруари 2008 година до 15 октомври 2018 година.

На 3 февруари 2008 г. новата постава постави поголем фокус на сериите кои ги прикажуваат животните како „карактери“ на своја сопствена позиција, и поагресивната и серијална забава серија насочена кон возрасните 25-49 години (како што се Escape to Chimp Eden и реалната документарна серија Whale Wars ), наспроти традиционалните документарни филмови за природата и семејното гледање. Мрежата усвои и ново лого, заменувајќи го претходниот амблем „слон и глобус“ со стилизиран зборник, и новиот слоган „Иста планета, различен свет“. Претседателот на мрежата, Марџори Каплан објасни Animal Planet била премногу „мека“ и ориентирана кон семејството и дека има за цел „поагресивно и прислушување кон инстинктивната природа на привлечна содржина на животни“.[7][8][9]

Во април 2010 година, Animal Planet претстави нов слоган и маркетинг кампања, „Изненадувачки човечки“ ( "Surprisingly Human" ), како еволуција на ребрендирањето во 2008 година. Слоганот ја одрази зголемената бројка на серии засновани врз Animal Planet, по истраги и занимања поврзани со животните, како што се River Monsters.[10]

Во април 2012 година, насоката ориентирана кон забава на животните била критикувана, откако ја објави Mermaids: The Body Found - измислен документарен филм што сугерирал дека сирените се вистински. И покрај неговата измислена содржина, документарниот филм бил широко гледан, а последователното наслов „ Mermaids: The New Evidence “ постави рекорден рејтинг за сите времиња за каналот.[11][12]

Ребрендирање во 2018 година[уреди | уреди извор]

На 16 октомври 2018 година, Animal Planet откри ново лого, во кое има симбол на скокачки слон. Новата марка ја симболизира новата мисија на „одржување на радоста кај децата и чудата на животните со тоа што ќе ги доближи луѓето на секој начин“. Новиот брендинг се совпадна со премиерите на 28 октомври на Крики! Тоа се Ирвинс (нова серија по семејството на Стив Ирвин ) и Аманда на спасување .[13][14]

Програма[уреди | уреди извор]

Неодамнешните дополнувања на каналот, како Мекерат Манор и Островот Орангутан, ја отсликуваат неговата промена кон „програми на грабливци“ и поинтимно раскажување приказни. Animal Planet имал намера новата насока да помогне во ревитализацијата на стагнирачките рејтинзи, откако првичното гледање на мрежата се намали за 9% во 2007 година.[9] Animal Planet додаде во својот состав псевдо-научен документарен филм, реалноста телевизија и емисиите на ситком.

Animal Planet е исто така добро познат по својата годишна програма за акробации, Puppy Bowl, годишен специјал прикажан за време на попладневните часови што води до Super Bowl на NFL, пред сè состои од кутриња во игра, а првично било раскажано од коментаторот и раскажувачот на NFL Films Хари Калас пред неговата смрт.[15]

Списанието на Animal Planet[уреди | уреди извор]

DC Thomson & Co. се здружи со Discovery за објавување на списанието Animal Planet во Велика Британија. Првиот број на списанието бил објавен на 16 февруари 2011 година.[16]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Cable Network Coverage Area Household Universe Estimates: January 2016“. Broadcasting and Cable. NewBay Media. Архивирано од изворникот на 2016-10-14. Посетено на 2020-05-12.
 2. Paikert, Charles. "Discovery dogs WWOR; Animal Planet gets leg up on Open Slots", Multichannel News, January 6, 1997. Retrieved February 24, 2011 from HighBeam Research.
 3. „Aquarium Announces Partners in Australia Exhibit“. National Aquarium in Baltimore. June 17, 2004. Посетено на April 30, 2011.
 4. „BBC Worldwide Annual Review 2005/06“ (PDF). BBC Worldwide. March 31, 2006. Архивирано од изворникот (PDF) на May 3, 2011. Посетено на April 30, 2011.
 5. EDGAR Filing Documents for 0000950134-07-004374
 6. „BBC and Discovery Communications announce new partnership and BBC Worldwide sells its interest in joint venture to Discovery“. BBC. 15 November 2010.
 7. Brune, Adrian (January 16, 2008). „Animal Planet presents new face to the world“. PR Week. Посетено на February 2, 2008.
 8. Becker, Anne (January 14, 2008). „Animal Planet Changes Its Stripes“. Broadcasting & Cable. Посетено на February 2, 2008.
 9. 9,0 9,1 Stelter, Brian (January 14, 2008). „After Ratings Slip, Animal Planet Turns to Its Wilder Side“. The New York Times. Посетено на July 8, 2012.
 10. Bierly, Mandi (April 8, 2010). „Animal Planet's new tagline: 'Surprisingly Human'. Entertainment Week. Посетено на July 8, 2012.
 11. Switek, Brian (May 31, 2012). „Mermaids Embodies the Rotting Carcass of Science TV“. Wired. Посетено на March 12, 2018.
 12. Hibberd, James (May 28, 2013). „Mermaid hoax drowns Animal Planet's ratings record“. Entertainment Weekly. Посетено на March 12, 2018.
 13. Clarke, Stewart (October 16, 2018). „Rebranded Animal Planet Under Susanna Dinnage Goes Global (EXCLUSIVE)“. Variety. Посетено на October 16, 2018.
 14. Pedersen, Erik (October 16, 2018). „Animal Planet Rebrands With New Logo, Look & Mission“. Deadline Hollywood. Посетено на October 16, 2018.
 15. Ryzik, Melena (February 2, 2008). 'Just Fine as Tackles, but They Can't Pass“. The New York Times.
 16. Loveday, Samantha (February 11, 2011). „DC Thomson Teams with Discovery for Animal Planet Mag“. Licensing.biz. Архивирано од изворникот на May 30, 2013. Посетено на October 1, 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]