Прејди на содржината

Angie (песна)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Angie (Енџи) е рок песна изведена од групата Ролинг Стоунс. Песната е објавена во 1973 година.

Песната била напишана од Кејт Ричардс во ноември и декември 1972. Песната е балада изведена со акустична гитара. Песната е позната по својот текст за изгубена љубов. Пејачот Мик Џегер дава специфична изведба на песната а додека Ники Хопкинс ја прати песната со пијано.

Песната беше најдобра песна во САД и достигнала значителен успех во Обединетото Кралство со тоа што била меѓу петте најдобри.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
"Half-Breed" од Cher
Billboard Hot 100 број еден сингл
20 октомври 1973
Наследник
"Midnight Train to Georgia" од Gladys Knight & the Pips