Among Us

Од Википедија — слободната енциклопедија
Among Us

Изработувач(и) Innersloth
Издавач(и) Innersloth
Дизајнер(и) Маркус Бромандер
Програмер(и) Форест Вилард
Уметник(ци) Маркус Бромандер
Композитор(и) Маркус Бромандер
Погон Unity
Подлоги
Датум на издавање
 • Android, iOS
 • 15 јуни 2018
 • Windows
 • 16 ноември 2018[1]
 • Nintendo Switch
 • 15 декември 2020[2]
 • PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S
 • 14 декември 2021[3]
Жанр(ови) друштвена игра
инди-игра
Режим(и) повеќеиграчка игра

Among Us (македонски: Меѓу нас, се чита: Амонг ас) — повеќеиграчка видеоигра развиена од американското студио за игри Innersloth, а потоа објавена за iOS и андроид во јуни 2018 година, и за Windows во ноември 2018 година. Во декември 2020 г., поради големиот пораст на популарноста, играта станала достапна на Nintendo Switch, а исто така и за PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One и Xbox Series X/S. Самостојна VR-верзија на играта — Among Us VR — ќе биде објавена за Meta Quest 2, SteamVR и PlayStation VR, и ја развива Schell Games.[4]

Играта била вдахната од друштвената игра со улоги „Мафија“ со детективска приказна, како и од научнофантастичниот филм на ужаситеНешто“. Играчите по случаен избор се поделени во две екипи: Членови на екипажот (англ. crewmates) и Предавници (англ. imposters — самозванци) скриени меѓу нив. Членовите на екипажот не знаат кој од нивните другари е предавникот и можат да „исфрлат“ кој било лик со гласање, обидувајќи се да ги утврдат предавниците со помош на заклучоци. Членовите на екипажот победуваат ако успеат да се ослободат од предавниците или барем да ги завршат сите задачи со загатки што им се нудат; предавниците победуваат ако успеат скришум да убијат доволно членови на екипажот без да бидат фатени или ако успеат да извршат голема саботажа, како што е топење на реакторот или прекинување на снабдувањето со кислород. Има 4 места за избор на играње — тоа се: The Skeld, MIRA HQ, Polus, The Airship.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Among Us on Steam“. Архивирано од изворникот 2021-10-25. Посетено на 2021-10-25.
 2. „Among Us for Nintendo Switch - Nintendo Official Site“. www.nintendo.com. Архивирано од изворникот 2022-09-21. Посетено на 2022-09-30.
 3. T., Victoria (October 21, 2021). „Xbox & PlayStation launch on Dec 14! | Innersloth – Creators of Among Us and the Henry Stickmin Collection!“. Архивирано од изворникот 2021-10-27. Посетено на 2021-10-25.
 4. Innersloth (June 15, 2021). „Among Us' 3rd Birthday & 15 Player Lobbies! – Among Us by Innersloth“. itch.io. Архивирано од изворникот 2021-06-16. Посетено на June 16, 2021.
 5. catriona2 (2020-12-17). „Explained: What is Among Us? -“. Webwise.ie (англиски). Посетено на 2023-02-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]