Al Jazeera Balkans

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Al Jazeera Balkans — меѓународен информативен телевизиски канал со седиште во Сараево, кој 6 часа дневно емитува вести на српскохрватски јазик, додека остатокот од времето ја пренесува програмата на Al Jazeera English. Телевизијата со работа започнала на 11 ноември 2011 година во 18 часот по локално време. Седиштето на телевизијата се наоѓа во главниот град на Босна и Херцеговина, Сараево, а има дописници во сите главни градови во регионот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]