Air Liquide

Од Википедија — слободната енциклопедија
Air Liquide
ВидSociété Anonyme
CAC 40 Component
ISINFR0000120073 Уреди на Википодатоците
ДејностManufacture of industrial gases
Q112166047
Хемиска индустрија Уреди на Википодатоците
ПретходникAG für Kohlensäure-Industrie
Air Liquide Austria Уреди на Википодатоците
Основано1902
ОсновачGeorges Claude
Paul Delorme Уреди на Википодатоците
Седиште,
Франција
Доход29.934.000.000 евро (2022) Уреди на Википодатоците
Оперативен доход
4.862.000.000 евро (2022) Уреди на Википодатоците
Нето-доход
2.759.000.000 евро (2022) Уреди на Википодатоците
Мреж. местоairliquide.com

Air Liquide е меѓународна француска индустриска групација специјализирана за индустриски, здравствени, еколошки и истражувачки гасови. Присутен е во осумдесет земји низ светот и опслужува повеќе од 3,6 милиони клиенти и пациенти.[1]

Групацијата Air Liquide котира на париската берза, како и на индексот CAC 40, Euro Stoxx 50 и FTSE4Good.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]